Archiwum aktualności
Zielonogórskie Zaduszki 2022

3 listopada 2022 roku (czwartek) o godz. 18.00 w MZL odbyły się Zielonogórskie Zaduszki. Jest to już piętnasta odsłona spotkań poświęconych wybitnym zielonogórzanom, których pożegnaliśmy w minionych dwunastu miesiącach. Bohaterami tegorocznego wieczoru byli Zbyszko Piwoński oraz ks. Dariusz Lik.

To już piętnaście lat odkąd obchodzimy Zielonogórskie Zaduszki w Muzeum Ziemi Lubuskiej. 3 listopada po raz kolejny spotkaliśmy się w Sali Witrażowej i wspominaliśmy zmarłych w tym roku zielonogórzan. Za każdym razem wydarzenie to obfituje w nostalgię i tęsknotę za ludźmi, którzy na zawsze wpisali się w historię naszego miasta. To osoby, które reprezentują różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, duchowego czy politycznego. W ten sposób odwdzięczamy się zmarłym za wkład w szeroko pojęty rozwój społeczno-kulturowy naszego regionu.
Przez te lata uczciliśmy pamięć 55 osób, a w tym roku dołączyły dwie następne. Bohaterami tegorocznego wieczoru byli Zbyszko Piwoński oraz ks. Dariusz Lik.

Dziękujemy za przybycie gości, którzy przypomnieli sylwetkę zmarłych:

  • senator Jolanta Danielak
  • prof. Czesław Osękowski
  • prof. Czesław Grabowski
  • ks. Paweł Bryka (proboszcz parafii w Brzeźnicy, w przeszłości kapelan chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP)
  • Juchan Łychmus (Kurator Rady Parafialnej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Zielonej Górze)
  • Tomasz Nesterowicz (zielonogórski radny, przyjaciel ks. Dariusza)

W wieczorze uczestniczyło wielu gości, znajomych, przyjaciół oraz rodziny obu wspomnianych panów. Spotkanie uświetnił, jak co roku, duet jazzowy w składzie: Wojciech Pruszyński (fortepian) oraz Robert Chyła (saksofon), natomiast o piękne dekoracje kwiatowe zadbała firma Cezarego Molendy Kuźnia Zapachów.

Podziękowania kierujemy również do Urzędu Miasta Zielona Góra za hojne wsparcie finansowe oraz Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego za objęcie naszego spotkania patronatem honorowym.

Zbyszko Feliks Piwoński (ur. 9 lipca 1929 w Stawiskach, zm. 2 sierpnia 2022 w Zielonej Górze) – polski polityk i nauczyciel, wojewoda zielonogórski w latach 1984–1990, senator III, IV i V kadencji.
Pracę zawodową rozpoczął w dwunastym roku życia. Jednocześnie kontynuował naukę w systemie zaocznym. Po przeprowadzce rodziny na Ziemie Zachodnie został nauczycielem, a następnie bardzo szybko awansował na stanowisko dyrektora . Równolegle rozpoczął studia matematyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1969–1982 pełnił funkcję kuratora okręgu szkolnego w Zielonej Górze. W roku 1982 został wicewojewodą zielonogórskim, a od 1984-1990 roku sprawował urząd wojewody zielonogórskiego.
W 1990 przeszedł na emeryturę. Działał w organizacjach społecznych, m.in. Stowarzyszeniu Przyjaciół Filharmonii, Stowarzyszeniu „Uniwersytet Lubuski” i Wojewódzkiej Radzie Przyjaciół Harcerstwa, której był przewodniczącym.
W 1993 i 1997 z ramienia SLD uzyskał mandat senatora III i IV kadencji z województwa zielonogórskiego. W 2001 po raz trzeci został wybrany z okręgu lubuskiego. W Senacie był m.in. współtwórcą Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa oraz przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Był żonaty, miał syna Andrzeja. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze.

Dariusz Lik (ur. się 7 października 1967 roku w Szczecinie, zmarł 10.01.2022 roku w Zielonej Górze) – pastor, administrator i wieloletni proboszcz zielonogórskich ewangelików. W latach 1986-1991 studiował teacologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktyki przedordynacyjne odbywał w parafiach w Krakowie i Nowym Sączu. Po zdaniu I egzaminu kościelnego wraz z sześcioma magistrami teologii został ordynowany na księdza 24 lipca 1993 roku w Zabrzu. Ordynacji dokonał bp Jan Szarek, w asyście ks. Romana Miklera i ks. Piotra Gasia.
W latach 1993-1994 był wikariuszem parafii w Krakowie. Od lipca roku 1994 został mianowany wikariuszem parafii w Zielonej Górze. W roku 1997 został mianowany jej proboszczem-administratorem, a w roku 2004 wybrany na proboszcza parafii.
W latach 1998 – 2003 był proboszczem-administratorem parafii w Gorzowie Wlkp. W latach 1996-2008 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży diecezji wrocławskiej.
Śp. ks. Dariusz Lik przez kilka lat zmagał się z ciężką chorobą onkologiczną. Pozostawił żonę i córkę.

Spotkanie uświetni duet jazzowy w składzie – Wojciech Pruszyński (fortepian) oraz Robert Chyła (saksofon).

 

Mecenasi wydarzenia