Wyróżnienie „Lubuski Mister Budowy 2009“ dla MZL

Jak co roku Lubuska Izba Budownictwa w Zielonej Górze zorganizowała konkurs „Lubuski Mister Budowy”. Do rywalizacji zgłoszono 17 obiektów w sześciu kategoriach. Firma budowlana Ekobud z Zielonej Góry, która w 2009 roku wykonała remont elewacji budynku Muzeum, zgłosiła naszą instytucję do konkursu w kategorii „Adaptacje i remonty”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Bilińskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, przyznała wyróżnienie za „renowację elewacji frontowej i pokrycia dachowego ważnego dla miasta obiektu spełniającego oczekiwania społeczeństwa i wysoką jakość wykonawstwa” – jak możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Nagrodę wręczono 17 września 2010 roku podczas Gali Budownictwa, która odbyła się w Filharmonii Zielonogórskiej. W imieniu Muzeum statuetkę i honorowy dyplom odebrał zastępca dyrektora, Leszek Kania. Uhonorowani zostali również: projektantka mgr inż. arch. Joanna Piotrowicz z Pracowni Projektowej ART NOVA, prezes Ekobud sp. z o.o. Zbigniew Mocek oraz kierownik budowy mgr inż. Zbigniew Pierzga.

Projekt remontu elewacji i kolorystyki budynku Muzeum powstał już w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Fundacji na Rzecz Rewitalizacji Zielonogórskiej Starówki, Jerzego Cydzika. Dopiero gdy w 2009 roku powstała Lista Indykatywna Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przy jednoczesnym finansowym wsparciu marszałka województwa lubuskiego i prezydenta Zielonej Góry możliwa stała się realizacja tego bardzo potrzebnego remontu.

Budynek Muzeum wyróżnia się dzisiaj piękną i estetyczną elewacją, nowymi oknami, miedzianymi obróbkami czy nowymi drzwiami wejściowymi. W ramach tego zadania wykonano także modernizację systemu przeciwpożarowego i instalacji elektrycznej, zamontowano nowe drzwi na klatkach schodowych, odnowiono parkiety, wykonano nowe wejście do holu głównego budynku. Wykonanie tak dużego zakresu robót w zaledwie trzy miesiące, było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich wykonawców, bardzo dobrej organizacji i wysokiej jakości prac. Przyznane wyróżnienie jest tego dowodem.

Zdjęcia z przebiegu prac remontowych można obejrzeć w linku – Modernizacja i rozbudowa