Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Recital fortepianowy Andrzeja Jagodzińskiego

9 czerwca 2021 roku (środa) o godz. 19.00 odbył się  recital fortepianowy Andrzeja Jagodzińskiego w ramach cyklu Jazzujące Muzeum.

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak,
  • prezentacja kolekcji panoram Zielonej Góry ze zbiorów MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital Andrzeja Jagodzińskiego

Andrzej Jagodziński  – pianista, akordeonista, waltornista, kompozytor i aranżer. Od zawsze interesował się muzyką klasyczną. Przeszedł wszystkie szczeble szkolnictwa muzycznego. Jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV, w której grał przez pięć lat. Wówczas zainteresował się jazzem, z czasem poświęcił się głównie temu stylowi. Niemal od początku współpracował z czołowymi polskimi zespołami jazzowymi, m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Quintessence, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W roku 1987 rozpoczął współpracę z Ewą Bem, czołową polską wokalistką jazzową.

W roku 1993 stworzył wraz z kontrabasistą Adamem Cegielskim i  perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim istniejące do dzisiaj klasyczne trio jazzowe. W 1994 ukazała się płyta Chopin z jazzowymi opracowaniami muzyki tego kompozytora. Została ona uznana przez czytelników pisma „Jazz Forum” za płytę roku, otrzymała nagrodę Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki. Równocześnie stała się przepustką i zaproszeniem na sceny muzyczne całego świata. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich Andrzeja Jagodzińskiego stał się jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną, a także klasycznie zbudowane Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i klasyczny chór mieszany.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Jej efektem jest wydana w roku 2020 roku płyta zatytułowana Andrzej Jagodziński Trio – Bach. Równolegle powstał projekt z jazzowymi opracowaniami utworów J. S. Bacha na kwartet jazzowy i orkiestrę instrumentów dawnych.

 

bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie muzeum,
młodzież szkolna i studenci – 15 zł
rezerwacja telefoniczna: 68 327 23 45 lub 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

…………………………………………………

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety

 

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
  

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Partnerzy medialni: