Recital fortepianowy Andrzeja Jagodzińskiego

9 czerwca 2021 roku (środa) o godz. 19.00 odbył się  recital fortepianowy Andrzeja Jagodzińskiego w ramach cyklu Jazzujące Muzeum.

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak,
  • prezentacja kolekcji panoram Zielonej Góry ze zbiorów MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital Andrzeja Jagodzińskiego

Andrzej Jagodziński  – pianista, akordeonista, waltornista, kompozytor i aranżer. Od zawsze interesował się muzyką klasyczną. Przeszedł wszystkie szczeble szkolnictwa muzycznego. Jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV, w której grał przez pięć lat. Wówczas zainteresował się jazzem, z czasem poświęcił się głównie temu stylowi. Niemal od początku współpracował z czołowymi polskimi zespołami jazzowymi, m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Quintessence, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W roku 1987 rozpoczął współpracę z Ewą Bem, czołową polską wokalistką jazzową.

W roku 1993 stworzył wraz z kontrabasistą Adamem Cegielskim i  perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim istniejące do dzisiaj klasyczne trio jazzowe. W 1994 ukazała się płyta Chopin z jazzowymi opracowaniami muzyki tego kompozytora. Została ona uznana przez czytelników pisma „Jazz Forum” za płytę roku, otrzymała nagrodę Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki. Równocześnie stała się przepustką i zaproszeniem na sceny muzyczne całego świata. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich Andrzeja Jagodzińskiego stał się jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną, a także klasycznie zbudowane Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i klasyczny chór mieszany.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Jej efektem jest wydana w roku 2020 roku płyta zatytułowana Andrzej Jagodziński Trio – Bach. Równolegle powstał projekt z jazzowymi opracowaniami utworów J. S. Bacha na kwartet jazzowy i orkiestrę instrumentów dawnych.

 

bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie muzeum,
młodzież szkolna i studenci – 15 zł
rezerwacja telefoniczna: 68 327 23 45 lub 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

…………………………………………………

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety

 

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
  

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Partnerzy medialni: