Albert Severin – zielonogórski architekt

8 czerwca 2022 (środa) o godz. 16.00 odbył się wykład  poświęcony życiu i dokonaniom Alberta Severina – pierwszego architekta Grünbergu, którego budynki i koncepcję urbanistyczną możemy po dziś dzień podziwiać, spacerując ulicami naszego miasta i bliskich okolic. Wydarzenie z udziałem Aleksandry Mrówki-Łobodzińskiej oraz dr Izabeli Korniluk zrealizowane zostało w ramach cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii.

Okazją do spotkania jest niedawno wydana książka Aleksandry Mrówki–Łobodzińskiej oraz Roberta Dziuby poświęcona A. Severinowi. Publikacja ta stała się z kolei inspiracją do stworzenia muzealnej wystawy, obrazującej dokonania architekta.  Co ciekawe, o ile poszukiwanie informacji o dorobku zawodowym Severina przyniosło sporo materiałów, o tyle życie prywatne architekta nadal pozostało owiane tajemnicą.

Postać Severina jest także ważna dla Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdyż to właśnie on dał początek muzealnym zbiorom, przekazując w 1908 r. swoją kolekcję – ilustrującą głównie dziedzictwo zielonogórskich cechów– władzom ówczesnego Grünbergu. Przypomnijmy w tym miejscu, że zielonogórskie muzeum powstało czternaście lat później, w roku obchodów 700-lecia miasta.

W trakcie wykładu szczegółowo zostały omówione najważniejsze dokonania A. Severina. Kształtowanie się jego stylu od zarania drogi zawodowej jeszcze w Insterburgu (dziś Czerniachowsk – Rosja) aż po trzy wieloletnie kontrakty na sprawowanie funkcji architekta miejskiego Grünbergu.

Przez kolejne lata Severin konsekwentnie zmieniał oblicze rodzinnego miasta, wprowadzając funkcjonalne założenia urbanistyczne i krajobrazowe. Jak się okazało to właśnie dzięki niemu skanalizowana została Złota Łącza, której czternaście odnóg uniemożliwiało swobodne kształtowanie przestrzeni miejskiej. Jemu też zawdzięczamy duży plac, noszący dziś nazwę Bohaterów, a także założenia obecnego parku Piastowskiego. Do dziś można też podziwiać wspaniały kompleks budynków szpitalnych przy ul. Wazów, budynków szkolnych przy ul. Chopina i Długiej, komendę straży pożarnej przy Kasprowicza, Urząd Celny przy ul. Dworcowej czy wieżę Bismarcka w Wilkanowie.

Jak podkreśliła Aleksandra Mrówka-Łobodzińska działalność Alberta Severina nie ograniczała się tylko do spraw stricte zawodowych. Architekt zbierał także różnorodne pamiątki związane z Grünbergiem, które w 1908 roku przekazał radzie miasta. Kolekcja ta stała się zalążkiem, utworzonego w 1922 roku muzeum.

Rozmowa z autorką książki Aleksandrą Mrówką-Łobodzińską oraz kuratorką ekspozycji dr Izabelą Korniluk odbyła się w Sali Witrażowej MZL, a po nim nastąpiło kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Dokonania architektoniczne Severina oraz książka Aleksandry Mrówki-Łobodzińskiej i Roberta Dziuby zainspirowały Dział Historyczny naszego Muzeum, który przygotował wystawę poświęconą niemieckiemu architektowi. Ekspozycję można oglądać do 21 sierpnia br. Polecamy!