Wystawy
Albert Severin – pierwszy architekt Grünbergu

11 maja 2022 roku (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. „Albert Severin. Pierwszy architekt Grünbergu”. Wernisaż zostanie połączony z promocją książki pod tym samym tytułem, której autorami są Aleksandra Mrówka Łobodzińska i Roberta Dziuba.

Inspiracją do zaprezentowania tej niezwykłej postaci i jej osiągnięć jest książka Aleksandry Mrówki Łobodzińskiej i Roberta Dziuby wydana przez Stowarzyszenie Forum Art. Autorzy publikacji podjęli się karkołomnego przedsięwzięcia wydobycia na światło dzienne postaci A. Severina oraz jego pracy na rzecz miasta, której pozostałości zauważamy do dzisiaj.

Przygotowując się do napisania niniejszej książki nie przewidzieliśmy, jak wiele pułapek na nas czeka i jak enigmatyczną postacią okaże się Albert Severin, pierwszy architekt miejski Grünbergu. Byliśmy przekonani, że znalezienie informacji o osobie, która przez ponad trzy dekady sprawowała wysoki urząd w mieście, cieszącej się społeczną estymą, mającej tak ogromny wpływ na to, jak miasto wyglądało (i jak wygląda do dziś), będzie przypominało klasyczną kwerendę, a mniej prowadzenie śledztwa historycznego. Zgłębiliśmy historię miasteczek Prus Wschodnich i Zachodnich, nauczyliśmy się pracy w czterech językach jednocześnie, dosłownie zajrzeliśmy pod niejeden kamień i odbiliśmy się od tajemnicy wojskowej. O ile zdobycie informacji o jego dorobku zawodowym wymagało od nas kilku kombinacji, to już życie prywatne architekta, mimo naszych najszczerszych starań, nadal owiane jest mgłą tajemnicy. Wielu rzeczy się domyślamy, wiele traktujemy jako prawdopodobne.

Wystawa „Albert Severin. Pierwszy architekt Grünbergu” to prezentacja dziejów architektonicznych Zielonej Góry poprzez postać Alberta Severina, architekta przedwojennego Grünbergu, działającego w naszym mieście w latach 1888-1920. To właśnie Albert Severin zaprojektował, wytyczył i nadzorował budowę takich zielonogórskich miejsc, jak m.in. plac Bohaterów, park Piastowski, kompleks budynków szpitalnych przy ul. Wazów, budynków szkolnych przy ul. Chopina i Długiej, komendę straży pożarnej przy Kasprowicza, Urząd Celny przy ul. Dworcowej czy wieżę Bismarcka w Wilkanowie.

Postać Severina jest także ważna dla Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdyż to właśnie on dał początek muzealnym zbiorom, przekazując w 1908 r. swoją kolekcję – ilustrującą głównie dziedzictwo zielonogórskich cechów– władzom ówczesnego Grünbergu.

Na ekspozycji oprócz plansz opisujących dokonania architekta w Zielonej Górze będzie można zapoznać się z ikonografią miasta w czasach działalności Alberta Severina.

Wernisażowi towarzyszyć będzie promocja książki “Albert Severin. Pierwszy architekt Grünbergu”, której autorami są Aleksandra Mrówka Łobodzińska oraz Robert Dziuba.

Aleksandra Mrówka Łobodzińska – rodowita zielonogórzanka, która zdążyła się z miastem pokłócić, przeprosić i powrócić na stałe. Prezes Stowarzyszenia Forum Art, filmowiec i nauczycielka, współautorka publikacji o zielonogórskich środowiskach twórczych. Jest przekonana o tym, że historie regionu nie mają końca i nie da rady ich wszystkich opisać, ale to wcale nie znaczy, że nie będzie próbować. A. Łobodzińska jest również autorką bardzo popularnego bloga na Facebooku “Kisnę butwiejąc”, będącego pokłosiem “dzieł” z lekcji i korepetycji.

Robert Dziuba – w szeregach Forum Art od samego początku. Szara eminencja projektów stowarzyszenia. Człowiek-pomysł. Montuje i klei rzeczy, tłumaczy i składa. W konwersacjach najbardziej lubi milczenie. Książka o Albercie Severinie stanowi jego debiut literacki.

Termin wystawy
8.05-7.08.2022

Kurator wystawy
dr Izabela Korniluk

Mecenas wydarzenia: