Wystawy
100 LAT ZWIĄZKU OSP RP NA ZIEMI LUBUSKIEJ

Muzeum Ziemi Lubuskiej serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy pt. 100 lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na Ziemi Lubuskiej. Straż Pożarna w Zielonej Górze w latach 1945-2020.

W piątek (2 czerwca) w MZL miało miejsce otwarcie arcyważnej wystawy „100 lat związku OSP RP na Ziemi Lubuskiej. Straż Pożarna w Zielonej Górze w latach 1945 – 2020”. To właśnie setna rocznica powstania Związku stała się okazją do świętowania i zaprezentowania zarówno historycznej, jak i współczesnej działalności OSP RP na Ziemi Lubuskiej. Ekspozycja przygotowana została przy znacznej pomocy Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego, pana Edwarda Fedko.

Na wernisaż przybyło liczne grono strażaków służących w Ochotniczych Strażach Pożarnych z całego regionu, bo też i im, ich działalności, odwadze, zaangażowaniu i ciężkiej służbie, nasza wystawa jest poświęcona. Na ekspozycji oprócz niezliczonej ilości zdjęć prezentujących pracę straży ogniowej pokazano rozmaity sprzęt strażacki w postaci motopomp, armatek wodnych, wytwornic pianowych, prądownic wodnych, hydrantów nadziemnych czy też zabytkowe sikawki, stare i nowe samochody pożarnicze. Zademonstrowano także kompletnie wyposażone stanowisko wodne, jakie budują strażacy podczas pożaru. Wystawa potrwa do września 2023 roku.

Jubileuszowa ekspozycja nie tylko cieszy oko, ale jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z  historią Związku OSP RP na Ziemi Lubuskiej i wyrazem uznania wobec wszystkich strażaków – ochotników, którzy angażują się w działania przeciwpożarowe i ratownicze.

Wystawa potrwa do września 2023 roku.

Kuratorką wystawy jest dr Izabela Korniluk.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej wystawie, która ma również dodatkowy aspekt edukacyjny. Specjalnie dla zorganizowanych grup szkolnych oferujemy możliwość rezerwacji oprowadzenia z udziałem strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej. Aby skorzystać z tej fascynującej lekcji, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojej grupy (najlepiej na tydzień przed planowaną wizytą), by zapewnić większe szanse na obecność strażaka z OSP. W przypadku, gdyby strażak nie mógł wziąć udziału w oprowadzaniu, zawsze jesteśmy przygotowani do zapewnienia wykwalifikowanego pracownika merytorycznego Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Naszą ofertę kierujemy także do organizatorów półkolonii, którzy szukają atrakcji dla swoich podopiecznych.

Warto wspomnieć, że akcja ta potrwa do września. Oprowadzenie jest całkowicie BEZPŁATNE, przy czym należy podkreślić, że dotyczy wyłącznie zwiedzania wystawy 100 lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na Ziemi Lubuskiej. Straż Pożarna w Zielonej Górze w latach 1945-2020.

Zapraszamy do zapisywania swoich grup i do skorzystania z ciekawej i edukacyjnej formy zwiedzania.

Kontakt w sprawie rezerwacji:

Dział Oświatowy: 690-124-556

Dział Historyczny: 68-327-23-45, wew. 12