Wystawy
Biało-czerwona

10 listopada 2021 roku (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. “Biało-czerwona”. Składa się na nią kilkadziesiąt tkanin artystycznych wykonanych metodą patchworku.

Ekspozycja jest efektem konkursu ogłoszonego w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tej chwili była prezentowana w galeriach sztuki w kraju i zagranicą. Współorganizatorem wydarzenia jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.

Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Patchwork jest wykonywany na całym świecie, często za pomocą najprostszych środków i technik, i stosowany do najróżniejszych celów, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd. Niekiedy jest również wykorzystywany na cenne przedmioty, takie jak luksusowe draperie, poduszki, torby lub kunsztownie zdobione ubrania. Obecnie wykorzystanie patchworku ma mniejsze znaczenie praktyczne, a często zdarza się, że wyroby te są wykonywane raczej ze względu na walory artystyczne. Wraz z nastaniem mody na patchworki głównym wyrobem szytym w tej technice były narzuty na łóżko, dziś można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Zarówno poduszki i torby, jak i zabawki  i obrazy.

Stowarzyszenie Polskiego Patchworku to młoda organizacja, która powstała w marcu 2016 r. Działa na rzecz upowszechniania sztuki patchworku w Polsce, wspiera twórców, a także zachęca osoby zainteresowane tą formą rękodzieła. Stowarzyszenie organizuje wystawy patchworków, konkursy i kursy patchworkowe, wydaje też swoje czasopismo. Organizacja patronuje też wystawom indywidualnym członków Stowarzyszenia.

W 2018 roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs “Biało-czerwona” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat konkursu nawiązuje do polskich barw narodowych, dlatego prace można było szyć wyłącznie z tkanin w różnych odcieniach tych kolorów. Współzawodnictwo miało formułę otwartą. Oprócz prac konkursowych, można było zgłosić dowolną ilość prac na wystawę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w setną rocznicę odzyskania niepodległości,  10 listopada 2018 r., podczas wernisażu w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej można obejrzeć 60 wyjątkowych prac uszytych przez polskie, utalentowane quilterki.

Na sliderze praca Barbary Czajki “Po ten Kwiat”, 2018

Termin wystawy
10.11.2021 – 02.01.2022

Kurator wystawy
Leszek Kania