Wystawy
Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke

Chiny nazywane Państwem Środka fascynowały Edwarda Grzegorz Funke od zawsze.

W 2005 roku odbył pierwszą wyprawę do Chin, które przewędrował Pekinu i Badaling przez północny- wschód, środkowe prowincje oraz piękne malownicze i rolnicze południe, południowy – zachód aż do Macau i Hongkongu. Wyprawą kierował Liu Zhongchun – mistrz Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong, współtwórca stylu „Lecącego Żurawia”, profesor slawistyki. Dzięki niemu podróż miała klimat pozwalający na głębsze poznanie tego ogromnego i fascynującego kraju. Efektem wojaży jest bogaty materiał fotograficzny, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji.

Poniżej pokaz fotografii w wersji filmowej.

Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem obiektów i ich usytuowaniem. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu  inwestycyjnego, wiążącego się niestety z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy czy niszczeniem naturalnego środowiska.

Ekspozycja jest jedną z atrakcji Chińskiej Nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Edward Grzegorz Funke, urodził się w 1944 roku w Swisłoczy. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii „Artema”.

Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”,  odwiedzili sześć kontynentów,  z przywiezionych materiałów  powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. W swoim dorobku ma jedenaście wielkoformatowych  kalendarzy autorskich , kilka wydawnictw multimedialnych z odbytych wypraw .

Kurator
Jacek Gernat

Termin wystawy
15.05 – 3.10.2021

 

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:


ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1