Wystawy
Cisza. Wernisaż prac Grażyny Michalak-Bazylewicz

Cisza. Wernisaż prac Grażyny Michalak-Bazylewicz

Za nam na pierwszy w tym roku wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej, który odbył się 19 stycznia (piątek) o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum. Tego wieczoru mogliśmy podziwiać prace artystki związanej od 1963 roku z Zieloną Górą – Grażyny Michalak-Bazylewicz. Leszek Kania, Dyrektor MZL o wystawie pisze tak:

Twórczość Grażyny Michalak-Bazylewicz jest jak Ona sama… Nieco nostalgiczna, refleksyjna, pełna poezji i ogromnej wrażliwości. Otaczający świat, a przede wszystkim przyroda, stanowią od wielu lat niezmienne źródło inspiracji artystki. Praca nad koncepcją wystawy Cisza trwała ponad rok. W efekcie powstała intrygująca, rozbudowana aranżacja wypełniająca przestrzeń muzealnych sal. Autorka podzieliła ją na trzy części – Westchnienie, Więź, Jak Ci na imię? Zasadniczymi elementami tego pokazu są wielkoformatowe rysunki, benedyktyńskie dzieła emanujące niepowtarzalną aurą. Znalazł się tam również element gotowy w postaci starej łodzi. Jest ona symbolem podróży przez życie, swoistym znakiem przemieszczania się w czasie połączonym z różnego rodzaju emocjami i zdarzeniami, z przemijaniem włącznie. To poruszająca, piękna opowieść, na którą serdecznie zapraszam…

Autor tekstu: Leszek Kania

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Relacja z wernisażu

Frekwencja przekroczyła oczekiwania, gdyż około 150 gości zgromadziło się, aby podziwiać twórczość Grażyny Michalak-Bazylewicz. Otwarcie ekspozycji tradycyjnie było poprzedzone słowem Dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej – Leszka Kani:

Większość z Państwa zna Grażynę Michalak-Bazylewicz, jednak dla pełniejszego zrozumienia jej twórczości, warto przywołać kilka istotnych faktów. Grażyna jest związana z naszym miastem od roku 1963 i od tego czasu jest stałą mieszkanką Zielonej Góry. Artystka kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii Katowickiej. Poznała tam takich artystów jak Jerzy Duda-Gracz, Bronisław Chromy czy Stanisław Kluska. Ci twórcy wywarli znaczący wpływ na jej rozwój artystyczny, bowiem reprezentowali różne dziedziny sztuki, od malarstwa po rzeźbę. Grażyna Michalak-Bazylewicz jest wszechstronną artystką. Jej twórczość obejmuje malowanie, rysowanie, tworzenie grafik, a także projektowanie architektury krajobrazu.

Leszek Kania,
Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

O czym jest wystawa?

Wystawa pt. „Cisza” skupia się głównie na rysunku, ale obejmuje też prace przestrzenne i instalacyjne. Na ekspozycji znajduje się stara, zużyta łódź, będąca symbolem podróży przez życie. W pierwszej sali, nazwanej jak cała wystawa – „Cisza”, znajdują się rysunki inspirowane duchowością. Sala druga, zatytułowana „Więź”, skupia się na osobistych relacjach artystki, prezentując portrety małżonka, żony, dzieci, wnuków. To próba stworzenia tajemnego słownika, nawiązuje do osobistych zapisków z mojej książki. „Więź” przemienia się w instalację z morzem-możliwości. Szukanie sensu w komunikowaniu się jest zawsze dobrą drogą. Czas zawsze otwiera nam nowe szanse (Grażyna Michalak-Bazylewicz). Sala trzecia, zamykająca wystawę czarną ścianą, nosi tytuł „Jak ci na imięi opowiada o relacjach autorki ze światem i naturą, podkreślając potrzebę ich ochrony. To pytanie towarzyszy nam przez całe życie i dotyczy nie tylko istoty ludzkiej, ale także relacji człowieka z naturą, jego miejsca w otaczającym środowisku. Wszystko, co nas otacza, odkrywamy, zadając sobie to pytanie: „Jak ci na imię?” (Grażyna Michalak-Bazylewicz).

Na wystawie znajdują się nowe prace, nad którymi artystka pracowała przez ponad rok. Koncepcja projektu ewoluowała w czasie i zmieniała w trakcie jego tworzenia.

Wystawa potrwa do 3 marca 2024.

Kilka słów o artystce:

Grażyna Michalak-Bazylewicz urodziła się w Piastowie pod Warszawą w 1957 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1979-1983) na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza i Jacka Rykały, w pracowni rzeźby Bronisława Chromego oraz w pracowni projektowania książki i technik wklęsłodruku prof. Stanisława Kluski. Dyplom w zakresie malarstwa i grafiki uzyskała w 1984 roku ze specjalizacją w zakresie projektowania graficznego książki. Związana z Zieloną Górą od 1963 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i projektowanie ogrodów. Jest współautorką (wraz z mężem Zdzisławem Bazylewiczem) rzeźby po obu stronach mostu na granicy polsko-niemieckiej w Gubinku, oraz płaskorzeźby – tryptyku (część I/III) poświęconej Janowi Pawłowi II w Gimnazjum nr 8 w Zielonej Górze. Jej prace znaleźć można w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, w Tarnobrzeskim Domu Kultury, Arboretum w Bolestraszycach, oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Belgii, Szwecji i Kanadzie.