Wystawy
Iluzja i edukacja – wystawa Marcina Berdyszaka

3 grudnia 2021 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Marcina Berdyszaka “Iluzja i edukacja”. Jest to kolejna ekspozycja realizowana w ramach Galerii Nowy Wiek.

Marcin Berdyszak – polski artysta współczesny, zajmujący się instalacją i realizacjami multimedialnymi, profesor sztuk plastycznych, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008–2016.

Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Węgrzech, Czechach Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Litwie i USA.
Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą.

Niekonwencjonalne realizacje Marcina Berdyszaka oscylują wokół problemu zacierania granic między naturalnym a sztucznym, między prawdą a iluzją. Prezentowana w Galerii Nowy Wiek instalacja zatytułowana „Iluzja i edukacja” jest rodzajem dialogu z głośnym spektaklem Tadeusza Kantora „Umarła klasa”. Dotyczy szeroko pojmowanej edukacji i sensu zdobywania wiedzy jako potencjalnego zagrożenia. Druga z prezentowanych prac „Rozbieg Parazjosa” jest twórczym odniesieniem do problemu iluzji w malarstwie i jej konsekwencjach we współczesnych działaniach artystycznych, niekoniecznie o proweniencji malarskiej.

[Leszek Kania]

 

Kurator wystawy
Leszek Kania

Termin wystawy
3.12.2021- 31.01.2022

OTWARCIE WYSTAWY

Wczoraj w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpiło otwarcie wystawy Marcina Berdyszaka, artysty w sposób szczególny związanego z naszą instytucją. Nie tylko przez częste prezentacje swoich prac w muzealnych przestrzeniach, ale również przez postać ojca – Jana Berdyszaka, który w latach 80. XX wieku miał tu stałą Galerię Autorską.
Tym razem profesor Marcin Berdyszak przygotował wystawę zatytułowaną „Iluzja i edukacja”. Na ekspozycji zaprezentowane zostały dwa obiekty „Rozbieg Parrasjosa” oraz „Jednostka edukacyjna – wersja szkoleniowa”. Pierwsza z nich odnosi się do mitycznej opowieści o sporze Parrasjosa z Zeuksisem, ale również mówi w szerszym wymiarze o przekraczaniu granic. Druga praca z kolei – korespondująca z „Umarłą klasą” Kantora – dotyczy szeroko pojmowanej edukacji i sensu zdobywania wiedzy jako potencjalnego zagrożenia.

Na przełomie 2021 i 2022 roku zielonogórzanie będą mieli okazję poznać szerzej twórczość Marcina Berdyszaka. Obok ekspozycji muzealnej, można już oglądać wystawę Artysty w Galerii Rektorat, a na początku przyszłego roku w Galerii Biblioteka otwarta zostanie jeszcze jedna prezentacja jego prac.