Wystawy
Niebezpieczne zabawy – wystawa malarstwa Henryka Cześnika

18 marca 2022 roku o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace artysty powstałe na przestrzeni ostatnich piętnastu lat.

RYSOWANIE/MALOWANIE/PISANIE/OBRAZOWANIE
To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe – nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki. [Bogusław Deptuła]

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r., w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.

Powyżej obrazy Henryka Cześnika: Homo homini lupus, Malarz i modelka, Meksykański taniec, Odwiedziny rodziny na urodziny, Zuzanna i starcy, Sala nr 39.
Na sliderze praca Betlejem Judea

Wystawę przygotowano w ramach muzealnej Galerii Nowy Wiek, a współorganizatorami wydarzenia są: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz Agencja ZEGART

Termin wystawy
18.03 – 8.05.2022

Kurator wystawy
Leszek Kania

Partnerzy wydarzenia