Wystawy
Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Chin

Od 15 maja 2021 r.  zagości w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wyjątkowa wystawa pt. Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Chin, która wpisuje się w temat przewodni tegorocznej edycji Nocy Muzealnej, zorganizowanej w stylu chińskim.

Dzięki nawiązaniu przez Dział Oświatowy MZL kontaktu z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, mamy niezmiernie rzadką okazję zaprezentowania oryginalnej twórczości młodego pokolenia Państwa Środka.

Na liczącą 48 prac wystawę składają się kompozycje malarskie, rysunki i grafiki pochodzące z różnych chińskich miast takich jak : Pekin, Shanghai, Xian, Tianjin, Zhanjiang, Shenzhen czy Guangzhou. Prezentowane prace charakteryzuje zróżnicowana tematyka i technika oraz wspaniała kolorystyka, co z pewnością przyciągnie wzrok widza i pozwoli w szerszym kontekście poznać wrażliwość młodych i uzdolnionych chińskich twórców w wieku 5 -17 lat. Przygotowany zestaw prac jest interesującą próbą pokazania wyjątkowego bogactwa i różnorodności plastycznych realizacji, współistniejących jednocześnie z prostotą i umiarem w doborze środków plastycznego obrazowania.

Polecamy film towarzyszący wystawie.

Przyglądając się z bliska plastycznym przedstawieniom świata widzianego przez dzieci i młodzież na co dzień mieszkających w Chinach, mamy również niezwykłą okazję spojrzeć na ten daleki i egzotyczny dla nas kraj oczami dziecka, co zdarza się niezwykle rzadko.

Na wystawie będziemy mogli zobaczyć sceny z życia współczesnego, jak i te odwołujące się do bogatej tradycji. Wszystkie zasługują na uwagę widza dzięki dekoracyjności prac oraz szczegółowemu i precyzyjnemu wykonaniu, co w pracach malarskich i graficznych jest przez młodsze dzieci dość trudne do osiągnięcia.

Ważnym elementem w budowaniu kompozycji jest tutaj linia kreślona piórkiem lub spod pędzla. Często towarzyszą jej miękkie, rozmyte plamy malowane tuszem lub akwarelą. Innym przykładem realizacji malarskich są prace z grubo nakładaną warstwą farby i linią wydrapywaną pędzlem. Motywami prezentowanych prac są krajobrazy, ludzie, zwierzęta, scenki rodzajowe przedstawiające codzienną pracę i zabawę oraz architektura miejskich placów i ulic. Pulsująca życiem i bogactwem kolorów wystawa, zachwyca dojrzałością prac, wyobraźnią, ekspresją i wrażliwością plastyczną kilku i kilkunastolatków.

Prezentowane w Muzeum Ziemi Lubuskiej prace, zostały wypożyczone z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, dzięki uprzejmości dyrektora placówki pana Dariusza Delika i pomocy Działu Sztuki i Edukacji Ośrodka w osobie pani Katarzyny Skrobały.

Galeria w Toruniu organizuje liczne konkursy plastyczne, dzięki którym pozyskuje prace z całego świata. Tworzą one obecnie największy tego typu zbiór dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej w Europie, liczący już ponad pół miliona prac w postaci rysunków, grafik, prac malarskich, kolaży, fotografii i rzeźb.

 

Termin wystawy
15.05.- 05.06.2021 r.

Kuratorka wystawy
Renata Gresiuk-Kowalska

 

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:


ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1