Wystawy
“Rekwizytorium” Aleksandry Mańczak

24.05.2019 roku w neobarokowym zamku w Bad Muskau  nastąpiło otwarcie wystawa Aleksandry Mańczak. Ekspozycja zrealizowana została we współpracy z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” w ramach cyklu Topografia polskiej sztuki współczesnej.

Wcześniejsza prezentacja dokonań artystki w tym wyjątkowym miejscu odbyła się w roku 2014 i dotyczyła szeroko rozumianych twórczych odniesień do natury. Obecny pokaz, noszący tytuł Rekwizytorium, zawiera prace powstałe w ostatnich dziesięciu latach. Są one w znacznym stopniu kontynuacją dotychczasowych poszukiwań, będąc jednocześnie nową spójną propozycją artystyczną poświęconą żeńskim portretom. Zrealizowane za pomocą technologii cyfrowej montaże składają się z licznych fragmentów zaczerpniętych z otaczającej rzeczywistości. Bez trudu odnajdziemy w nich części roślin i innych żywych organizmów, jak również cały arsenał przedmiotów oraz rzeczy związanych z ludzką cywilizacją.

Natura i kultura tworzą tu jedność przyjmując formę damskich popiersi lub figur. Prezentowane fotomontaże są także rodzajem twórczego dialogu z szesnastowiecznym malarstwem Giuseppe Arcimboldo konstruującego swoje portretowe wizje z elementów martwej natury. Autorka w żartobliwy, a zarazem nieco ironiczny sposób podważa „męskocentryczną” wizję świata ukazując różnorodny wizerunek kobiecości. Rekwizytorium to propozycja intrygująca zarówno w warstwie wizualnej, jak i znaczeniowej.

Prowokuje odbiorcę do własnych refleksji na temat roli i pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie. Znakiem wywoławczym wystawy jest praca pt. Flora dla Księcia Pücklera (2014). Przedstawia boginię roślinności z efektowną głową ananasa i zielonym kolczastym pióropuszem. Można ją odczytywać jako symboliczny hołd złożony ekscentrycznemu arystokracie z powodzeniem uprawiającemu te egzotyczne owoce, ale również jako wyraz uznania dla tych, którzy jego wspaniałe dzieło, jakim jest Park Mużakowski, znakomicie kontynuują.

Termin wystawy:
24.05.2019 – 04.08.2019

Kurator wystawy:
Leszek Kania

Na zdjęciu zapowiadającym wpis na stronie internetowej zaprezentowana została praca Flora dla Księcia Püklera (2014)