Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Wernisaż. Zapomniani bohaterowie i ich szable

Za nami otwarcie ostatniej, tegorocznej wystawy czasowej w MZL. Ekspozycja nosi tytuł „Zapomniani bohaterowie i ich szable” i pochodzi ze zbiorów Pawła Komorowskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w nawiązaniu do nadchodzącego narodowego Święta Niepodległości.

Kuratorem jest ceniony bronioznawca dr W. Kwaśniewicz, który dokładnie wyselekcjonował 21 niezwykłych szabel. Ta prezentowana broń biała stanowiła własność 18 wyjątkowych postaci z historii Polski. Wielki ukłon kierujemy w stronę dr. Włodzimierza Kwaśniewicza, który – będąc kuratorem tej wystawy – podzielił się swoją wiedzą oraz pasją w trakcie przemówienia. Gratulujemy także dr Izabeli Korniluk, która również pracowała nad przygotowaniem ekspozycji.  Jak podkreślił sam dyrektor MZL, sala witrażowa od dłuższego czasu nie prezentowała się tak imponująco jak teraz.

Warto podkreślić, że to nie tylko wystawa szabel imiennych bohaterów, lecz także symboliczny hołd dla całej epoki i ludzi, którzy w minionych czasach byli ważni, znani, wpływowi oraz oddani Polsce.

Po otwarciu wystawy mogliśmy wsłuchać się w muzykę patriotyczną w wykonaniu Kamila Wrony. Utwory Fryderyka Chopina rozbrzmiały na Sali Witrażowej. 

 


dr Włodzimierz Kwaśniewicz – zielonogórzanin, Honorowy Obywatel Zielonej Góry, zasłużony dla kultury, znany i ceniony muzealnik, wieloletni dyrektor i twórca Muzeum Wojskowego w Drzonowie, naukowiec specjalizujący się w bronioznawstwie, działacz społeczny i kulturalny, jedyny biegły sądowy w dziedzinie historii sztuki i bronioznawstwa, autor setek artykułów, katalogów i publikacji z tego zakresu, wielokrotnie nagradzany i odznaczany przez władze województwa lubuskiego oraz państwowe.


Kamil Wrona naukę gry na fortepianie zaczął w wieku 6 lat. Jest absolwentem Szkoły I st. im. Henryka Wieniawskiego w Opolu Lubelskim oraz w Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie fortepianu. W 2021 roku ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. dr hab. Cezarego Saneckiego oraz dr Julii Kociuban – MaximovBrał udział w kursach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, podczas których rozwijał umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów. Kamil Wrona jest laureatem wielu konkursów pianistycznych m.in. Carla Czernego, Roberta Schumanna. Ponadto był wielokrotnie solistą na międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Lublinie,  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Radom-Orońsko Warszawa,  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stalowej Woli. Uczestnik wielu koncertów muzyczno-lirycznych, w których popularyzował muzykę Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego Od 2021 roku pracuje jako nauczyciel klasy fortepianu i akompaniator w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w ZG.