Wystawy
Winnica Gostchorze

9 września 2020 r. (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy poświęconej działalności “Winnica Goschorze”. Ekspozycja jest już kolejną prezentacją odradzających się tradycji winiarskich w naszym regionie, które przedstawiamy w ramach cyklu “Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”.

W położonej na wschód Krosna Odrzańskiego miejscowości Gostchorze znajduje się jedna z największych winnic województwa lubuskiego. Jej właściciel Guillaume Dubois urodził się w Paryżu ale jego dziadkowie ze strony matki pochodzili z okolic Poznania. Guillaume przez wiele lat pracował w paryskim biurze podróży specjalizującym się w organizacji polowań, w tym również na terenie województwa lubuskiego. Tu zauroczył go rejon w okolicy Krosna Odrzańskiego, gdzie postanowił się osiedlić. Jednocześnie rozpoczął poszukiwanie odpowiedniej działki, na której mógłby założyć winnicę. Pierwszych nasadzeń dokonał w 2009 roku. Lektura książek Bogdana Kresa utwierdziła go w przekonaniu, że w warunkach klimatycznych naszego regionu winiarze powinni skupiać się na produkcji białych win musujących wytwarzanych tu już w okresie przedwojennym. W 2014 roku wyprodukował pierwszą małą partię wina musującego Gostart. Wino to spotkało się z bardzo dobrą oceną pracowników laboratoriów w Szampanii oraz polskich znawców wina. W kolejnych latach trunki produkowane przez Guillaume’a były wielokrotnie nagradzane podczas konkursów i degustacji. Obecnie na winnicy w Gostchorzu na obszarze ponad 11 hektarów uprawia 4 odmiany winorośli, wśród których dominuje Riesling.

Uprawa winorośli w Krośnie Odrzańskim i w jego okolicach jest udokumentowana od połowy XII wieku. Według zapisów kroniki Lubska autorstwa Joachima Möllera pierwsze winnice założono w tym mieście już w 1154 roku. Dziś winiarstwo na ziemi krośnieńskiej przeżywa swój renesans. Oprócz winnicy w Gostchorzu w powiecie znajdują się jeszcze 4 inne plantacje winorośli.

*Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

Termin wystawy
9.09 – 31.12.2020

Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio

Mecenas wydarzenia: