Wystawy
Winnica Julia w Zielonej Górze – czy wino jest kobietą?

8 września 2021 roku (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “Winnica Julia w Zielonej Górze – czy wino jest kobietą?”. Ekspozycja wpisuje się w obchody Dni Zielonej Góry.

Winnica Julia powstała w 2003 roku, początkowo jako uprawa amatorska na działce przydomowej powierzchni 20 arów w Stary Kisielinie. Od 2007 roku zaczęła podejmować turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane w ramach oferty enoturystycznej, czyli turystyki związanej z winem, uczestnicząc w wielu akcjach, między innymi Weekendach Otwartych Winnic, Paszporcie Winiarskiego Odkrywcy.
Od roku 2014 na terenie Winnicy w Starym Kisielinie funkcjonuje Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. W tym samym roku powstała druga winnica – 3 hektarowa uprawa polowa w Zaborze, będąca częścią Samorządowej Winnicy Lubuskiej.

Pokaz przybliża działalność sześciu winnic (winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie, winnicy Miłosz w Łazie, winnicy Kinga w Starej Wsi, winnicy Cantina w Mozowie Winnicy , winnicy Saint Vincent w Borowie Wielkim oraz winnicy Gostchorze), które były prezentowane przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 2015-2020.
Winiarstwo lubuskie jest obecnie na etapie dynamicznego rozwoju. W połowie lat 90. ubiegłego wieku zapoczątkowany został ruch społeczny mający na celu odnowienie uprawy winorośli. Okres pionierski cechował się skrajnie niekorzystnym i niejasnym prawem, które uniemożliwiało w praktyce legalną sprzedaż trunków produkowanych przez polskich winiarzy.
Obecnie winiarstwo lubuskie wchodzi w nowy etap – profesjonalizacji produkcji, a także poszerzania oferty turystycznej. Wino z regionu jest dostępne w legalnej sprzedaży, a winnice stały się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa. Stało się tak dzięki pracy samych winiarzy oraz dzięki wsparciu władz samorządowych. W 2013 roku dokonano pierwszych nasadzeń na 35 ha winnicy w Zaborze, która powstała dzięki współpracy samorządu województwa lubuskiego, lokalnych winiarzy, PWSZ w Sulechowie i wielu stowarzyszeń. W 2015 roku przy winnicy otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa.


Cykl wystaw „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś” ma na celu ukazanie poszczególnych plantacji winorośli w naszym województwie. Każda z nich stanowi osobną opowieść, na którą składają się: warunki geograficzne i klimatyczne, architektura i historia miejsca, uprawiane odmiany winogron, metody wytwarzania wina, zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych. Jednak w największym stopniu o atmosferze danej winnicy decydują sami winiarze, dlatego też kolejnym zadaniem cyklu jest przybliżenie sylwetek właścicieli winnic, ich pasji oraz zainteresowań.

Każdego roku podczas Dni Zielonej Góry Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępnia część przestrzeni wystawienniczych na pokazy odnoszące się tradycji winiarskich naszego miasta. Podczas dzisiejszego wernisażu nastąpiło otwarcie dwóch ekspozycji należących do cyklu „Winnice Lubuskie. Wczoraj i dziś”, realizowanego przez muzeum już od 2015 roku.

Poniżej zdjęcia dokumentujące wernisaż, na który pomimo atrakcji winobraniowych przybyło bardzo wielu gości.

Pierwsza z ekspozycji nosi tytuł „Winnica Julia w Zielonej Górze – czy wino jest kobietą”. Właścicielami winnicy są Małgorzata i Roman Gradowie, którzy założyli ją na początku nowego tysiąclecia. Początkowo była to uprawa amatorska o powierzchni 20 arów w Stary Kisielinie. Po kilku latach Julia zaczęła podejmować turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane w ramach oferty enoturystycznej, której wyróżnikiem jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. W 2014 roku właściciele dołączyli do swego przedsięwzięcia kolejną, tym razem już 3 hektarową uprawę w Zaborze, będąca częścią Samorządowej Winnicy Lubuskiej. Przypomnijmy, że właściciel Winnicy Julia – Roman Grad jest jednym z czołowych pionierów i animatorów odrodzonego winiarstwa w naszym mieście.

Podczas spotkania z właścicielami Winnicy Julia można było porozmawiać o szczepach winorośli, barwach wina i jego lotnych aromatach, degustując oczywiście ich znakomite trunki. Rozwiązana została też zagadka intrygującego tytułu wystawy. – Najważniejsza dla naszych win jest seria kobieca, bowiem to właśnie płeć żeńska odgrywa główną rolę na naszej winnicy – powiedziała Małgorzata Grad, przedstawiając jednocześnie trzy wiodące produkty: różową „Julię”, białą „Emmę” i czerwoną „Annę”.

Roman Grad z kolei rekomendował nowe wino „Solidaris”. Nazwą tą postanowił uhonorować kolegów winiarzy, którzy zaopiekowali się jego winnicą w Zaborze, gdy on z małżonką walczyli z Covidem, w samym szczycie zbioru owoców i ich pierwszego przetworu.

Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio

Termin wystawy
8.09 – 31.12.2021

Mecenas wydarzenia: