Wystawy
Winnica pod Lipą

26 października  2022 roku (środa) o godz. 17.00. nastąpiło otwarcie wystawy “Winnica pod Lipą”, prezentującej  historię, dokonania i wyroby tego znanego i cenionego ośrodka na polskiej mapie enoturystycznej. Ekspozycja została zrealizowana w ramach cyklu „Lubuskie winnice. Wczoraj i dziś”.

Aby zrobić wielkie wino, potrzeba szaleńca, który założy winnicę,
mędrca, który ustali zasady jej funkcjonowania,
prawdziwego artysty, który stworzy wino
i amatora, który je z uwielbieniem wypije…
[Jean Orizet]

Winnica „Pod Lipą” została założona w Górzykowie w 2008 roku jako przedsięwzięcie rodzinne. Nazwę zawdzięcza ogromnej, starej lipie, która góruje nad winnym wzgórzem  z widokiem na zakole Odry. Spośród ponad 3000 krzewów uprawianych w winnicy, większość stanowią odmiany gatunku Vitis vinifera: Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris oraz Gewürztraminer uzupełnione hybrydami międzygatunkowymi: Regent i Johanniter. Winnica, jako jedyna w Polsce, oferuje swoim gościom biżuterię produkowaną z użyciem elementów winnej latorośli.

Górzykowo (niem. Oberweinberge)  jest  miejscem posiadającym wielowiekowe tradycje winiarskie. Obecnie w miejscowości tej oraz w sąsiednich Cigacicach prężnie się rozwija winiarstwo i enoturystyka.