Wystawy
Damian Chrobak. Wycinek rzeczywistości

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej na wystawę zdjęć Damiana Chrobaka, polskiego artysty fotografika zamieszkałego w Londynie. Wystawa dostępna jest od dzisiaj, tj. 28.04.2023 i będzie trwać do 21.05.2023.  Ekspozycja stanowi wprowadzenie do Brytyjskiej Nocy w Muzeum, o której szerzej opowiemy niebawem.

Wystawa Wycinek rzeczywistości to subiektywny obraz życia codziennego Londynu. Zarejestrowane aparatem ciekawe zdarzenia, które dosłownie wydarzyły się na ulicy. Uważny dokumentalny zapis krótkich historii blisko 12-milionowego miasta. Wnikliwe spojrzenie fotografa na rzeczywistość wielokulturowej metropolii. Często jedno zdjęcie to jedna krótka historia. Osobiste dekodowanie kultury wielkiego miasta, symboli i znaków czasu utrwalone na kolorowym negatywie. Dokumentalna fotografia uliczna Damiana Chrobaka oscyluje pomiędzy powagą, żartem, a czasem balansuje na cienkiej linii groteski. Inteligentne i wrażliwe spojrzenie na mikrohistorie londyńskiego świata zapisane w częściach sekundy za kurtyną migawki aparatu z czerwoną kropką.

Artur Reszko

 

Jestem fotografem ulicznym specjalizującym się w uchwyceniu autentycznych emocji ludzi i zdarzeń. Moje zdjęcia są pełne dynamizmu i energii, oddają klimat miasta i jego mieszkańców. Staram się uchwycić momenty, których nie da się powtórzyć, momenty, które trwają tylko przez ułamek sekundy. Londyn jest dla mnie niekończącą się inspiracją, jego ulice pełne kontrastów i zaskakujących sytuacji, zawsze dają mi nową perspektywę. Pragnę dzielić się swoimi spostrzeżeniami i pokazywać piękno brytyjskiej stolicy w sposób niepowtarzalny.

Damian Chrobak

 

Damian Chrobak urodził w 1977 roku w Jastrzębiu Zdroju. Po studiach na Akademii Fotografii w Warszawie przeniósł się do Londynu w 2004 roku, gdzie ukończył kurs fotografii czarno-białej na University of Arts w Londynie. Od tego czasu dokumentuje uliczne życie miasta. Od 2010 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, ponadto założył Un-Posed – kolektyw fotografii ulicznej skupiającej kilku czołowych artystów tego nurtu, którzy urodzili się w Polsce, ale pracują w różnych krajach. Artysta jest także autorem okładek do książek i nagrań. Obecnie mieszka w Londynie i pracuje nad swoimi projektami dokumentalnymi i fotografiami ulicznymi. Jego prace były publikowane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Polsce i innych krajach Europy.