Wystawy
Wytrawne smaki winnicy Cantina

Otwarcie wystawy “Winnica Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków” zamykało pulę różnorodnych wydarzeń, jakie przygotowało Muzeum Ziemi Lubuskiej na tegoroczne Dni Zielonej Góry. I choć sama winnica położona jest bliżej Sulechowa niż Winnego Grodu, to od wielu lat jej właściciele prezentują swoje wyroby podczas Winobrania i przyjmują gości zjeżdżających z całego kraju na to święto. Jest ona również ważnym elementem Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu.

Podczas piątkowego wernisażu gości podejmował dr Mariusz Pacholak z zawodu pedagog, ale z miłości do wina – plantator i producent znakomitych trunków, cieszących się uznaniem wśród sommelierów i koneserów wina. Podczas spotkania serwował i z pasją opowiadał o Sauvignon Blanc, Riesligu czy czerwonym Regencie. Szczególnym rodzynkiem w tym cieście było słodkie porto z… dzikiej róży. Warto w tym miejscu dodać, że mozowski winiarz jest jednym ze współautorów “Enographia talloris”. Esej “Aksjologia wina” rozpoczyna III rozdział tej , obrosłej już legendą, publikacji.

Oprócz degustacji win przybyli goście mogli zapoznać się historią i osiągnięciami winnicy Cantina. Wystawa przygotowana została w formie plansz tekstowo-graficznych, na których ukazano dzieje gospodarstwa od pierwszych nasadzeń, aż do dziś. Przedstawiono tam również sylwetki właścicieli, gatunki wytwarzanych win oraz ciekawostki związane z tą właśnie winnicą. Nad koncepcją wystawy czuwał jak zawsze dr Arkadiusz Cincio, organizujący już piątą prezentację z cyklu “Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”.