Wystawy
Zawsze zielono, zawsze niebiesko

Najnowsza propozycja Działu Oświatowego związana jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z organizowanego już prawie od czterdziestu lat –przez toruńską Galerię i Ośrodek Twórczości Plastycznej Dziecka – Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci. Główną ideą tego znanego na całym świecie współzawodnictwa jest przybliżenie zagadnienia ochrony środowiska i otaczającej nas przyrody.

W Zielonej Górze prezentujemy 75 prac, pochodzących z jubileuszowej XX edycji konkursu (2019) dedykowanej OGRODOM. Ten motyw pojawia się w barwnych kompozycjach malarskich i grafikach, a także był pretekstem do własnych interpretacji i skojarzeń. Ogród został przedstawiony jako miejsce kontaktu z bogatym światem roślin i zwierząt, bezpieczna strefa relaksu i zabawy oraz stał się przestrzenią sprzyjającą niezwykłej podróży do krainy wyobraźni.

Autorzy prac to uczniowie szkół podstawowych i średnich, przedszkoli, uczestnicy zajęć w placówkach oświatowych i instytucjach kultury. Pochodzą m.in. z Argentyny, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Indonezji, Chin, Korei, Czech, Łotwy, Indii, Meksyku, Peru, Rosji, Słowacji, Ukrainy i oczywiście z Polski.

Warto dodać, że konkurs ma bardzo wysoką rangę i cieszy się niebywałym zainteresowaniem. Na wspomnianą dwudziestą jego edycję nadesłano 11.400 uczestników z 49 krajów świata.

Kurator wystawy
Renata Gresiuk-Kowalska

Termin wystawy
15.05 – 13.06.2021