Wystawy
Zielona Góra w kartografii od XVIII DO XXI wieku

8 września 2022 roku (czwartek) o godz. 17.00 nastąpiło otwarcie wystawy pt. “Zielona Góra w kartografii od XVIII – XXI wieku”.

Wystawa obejmuje wyselekcjonowane zabytki kartograficzne związane z Zieloną Górą i jej okolicami, pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej in. C. Norwida.

Najstarszym prezentowanym obiektem jest plan Zielonej Góry Donatusa Büttnera z 1784 roku – ręcznie kolorowany na papierze czerpanym obraz centrum miasta, w skali 1:1000. Najmłodszy prezentowany eksponat pochodzi z 2021 roku. Ekspozycję dopełniają liczne plany miasta i przewodniki sprzed 1945 roku, do ciekawostek należy mapa zielonogórskich kopalni, mapa kolejowa, mapa prezentująca obszary występowania różnych gatunków ptactwa czy też współczesny plan miasta opracowany alfabetem Braille’a.

Ekspozycji towarzyszy pokaz albumu zawierającego pamiątki i fotografie z korowodu jubileuszowego na 700-lecia Grünbergu w 1922 roku.

Ani deszcz, ani pomruki sygnalizujące krążącą wokół miasta burzę nie zniechęciły entuzjastów kartografii do stawienia się na wczorajszym wernisażu. Muzealna wystawa to prawdziwa gratka dla osób fascynujących się przeszłością naszego miasta, a także okazja do spotkań, wymiany doświadczeń oraz poszukiwań na wielowiekowych mapach nieistniejących już dziś ulic i zaułków

Otwierając wystawę dyrektorzy obu instytucji organizujących ekspozycję – dr Andrzej Buck z Biblioteki Norwida oraz Leszek Kania z Muzeum podkreślili znakomitą współpracę przejawiającą się wartościowymi projektami. Z kolei kuratorzy wystawy – dr Alina Polak-Woźniak i dr Przemysław Bartkowiak opowiedzieli o najciekawszych dokumentach, które udało im się wyłuskać wśród zbiorów bibliotecznych i muzealnych.

W części oficjalnej wydarzenia głos zabrał także Tomasz Kowalski pomysłodawca dołączenia do ekspozycji kartograficznej wyjątkowego bloku pamiątek. W wydzielonej części muzealnego holu zaprezentowany znalazł się album oraz fotografie z korowodu jubileuszowego na 700-lecia Grünbergu w 1922 roku.

Autorzy starannie zaaranżowanej wystawy, na której znalazł się m.in. najstarszy plan Grünberga z 1784 roku, autorstwa Donatusa Büttnera, przygotowali również dwunastostronicowy katalog. Zostały w nim opisane wszystkie prezentowane obiekty, a także znalazło się miejsce na fotografie najważniejszych map.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Kuratorzy wystawy:
dr Przemysław Bartkowiak (WiMBP), dr Alina Polak-Woźniak oraz Tomasz Kowalski (MZL)

Termin wystawy – 9.09 – 30.10.2022 r.

Mecenasi wydarzenia: