Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Kąkole, bławatki i maki od niepamiętnych czasów zdobiły ludowe wianki, pasy i serdaki

WĘGIERSKA NOC W MUZEUM – 18.05.2019
Kąkole, bławatki i maki od niepamiętnych czasów zdobiły ludowe wianki, pasy i serdaki – warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyny Betiuk
Od godz. 17.30

Warsztaty plastyczne adresowane  są do dzieci i młodzieży, jak również do osób dorosłych. Ta forma wspólnej zabawy zyskała już swoich stałych zwolenników i stanowi jeden
z najbardziej oczekiwanych punktów programu Nocy Muzealnych. Każdego roku warsztaty odbywają się pod innym hasłem i nawiązują do tematu kolejnej Nocy.

W tym roku warsztaty związane są z węgierską sztuką ludową. Nawiązują do ubioru ludowego, który jest bardzo ozdobny i w zależności od regionu, różni się krojem, motywami i kolorystyką. Uczestnicy warsztatów będą mogli  stworzyć z różnych elementów własne kompozycje dekoracyjne ludowego stroju węgierskiego.

Idąc tropem starej legendy ujawniającej sekret powstania jednego z najpiękniejszych wiejskich motywów ozdobnych odkrywałam stopniowo ogromne bogactwo ornamentyki węgierskiej sztuki ludowej. Jej różnorodność i zachwycające piękno haftów i dekoracyjnych aplikacji, wyrażające się najpełniej w strojach ludowych,  podsunęło mi pomysł by zaproponować uczestnikom warsztatów poznanie tego ciekawego obszaru kultury węgierskiej i … ozdobienie własną kompozycją, przygotowanych wcześniej serdaków, pasów i wianków motywami inspirowanymi, znanymi na całym świecie wzorami Matyó i Kolocsai.

Dzięki specjalnym programom edukacyjnym realizowanym w tym kraju udało się ocalić od prawie całkowitego zaniku sztukę wiejską. Pieczołowicie odbudowywane tradycje i obyczaje ludowe, najpierw w miastach, powoli powracały znowu na wieś. Skutecznie udało się rozbudzić zainteresowanie … modę, a nawet swoisty patriotyzm związany z ludową spuścizną i … dumę, wśród dzieci i dorosłych, z kultywowania tradycji przodków przejawiającą się np.; w noszeniu strojów ludowych podczas uroczystości państwowych, szkolnych, rodzinnych, ślubów, czy też w życiu codziennym .

Uczestnicy warsztatów, w własnoręcznie ozdobionych strojach też wpiszą się w tradycję węgierską, a po trosze i polską, ponieważ czasy wspólnej historii, widoczne są też w sztuce naszych górali podhalańskich. Kultura pod hasłem “Dziedzictwo Matyó – przetrwanie haftów, strojów i folkloru” jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jej przepiękne wzory od lat inspirują artystów, światowych projektantów mody w tworzeniu coraz to nowych kolekcji dla ludzi , którym wciąż się one podobają. Mam nadzieję, że i uczestnicy warsztatów przechowają je w swojej pamięci dla potomnych. (Krystyna Betiuk)