Archiwum aktualności
Chińska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej – odsłona druga

Zapraszamy na drugą odsłonę Nocy Muzealnej, której motywem przewodnim jest kultura i historia Chin. W tym roku święto muzealników zostało podzielone na dwie części.

ierwsza z nich odbyła się w maju br. i była zawężona do udostępnienia wystaw związanych z kulturą Państwa Środka. Druga odsłona Nocy odbędzie się już 25 września br. i zostanie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.

 

25 września 2021, godz. 16.00-21.00

WARSZTATY, SPOTKANIA, POKAZY

Godz. 16.00
CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE* – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin. Zapewniamy materiały oraz kreatywną przygodę!

• Godz. 16.30
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

• Godz. 17.00
CHINY TRADYCJA I KULTURA – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawi wykład o swoim pobycie w Chinach, ilustrowany prezentacją multimedialną.
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.

• Godz. 18.30
CEREMONIA PARZENIA HERBATY – przygotowana przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania przygotowane zostaną trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony będzie krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówi historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą.
• Godz. 19.00
SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII*– ukoronowaniem części warsztatowej Nocy będą ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentuje i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz będzie poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbują własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne.
• Godz. 19.30
ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ – konkurs wiedzy o Chinach.
Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.

Poniżej linki do filmów przybliżających wystawy.

EKSPOZYCJE STAŁE:
• Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski
• Muzeum Wina
• Galeria Mariana Kruczka
• Galeria piastowskich książąt Śląska
• Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej
• Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku
• Kajetan Sosnowski – Wieża asymetryczna
• Muzeum Dawnych Tortur
• Sala Zegarowa
• Śląska Sztuka Sakralna
• Galeria Tadeusza Kuntze
• Winiarnia mieszczańska
Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.
WSTĘP WOLNY
*Obowiązują limity miejsc

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1