Wystawy
Sztuka chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

ej ważną częścią są zabytki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczególne znaczenie na wystawie mają różnego rodzaju przedstawienia figuralne. Dominuje wśród nich wyobrażenie Buddy, będącego ważnym elementem świata chińskich wierzeń. Najstarsza z rzeźb to marmurowa głowa powstała w okresie Dynastii Tang, między rokiem 618 a 907. Jednak najpopularniejszymi przedstawieniami Buddy są różnej wielkości figury z brązu, często złocone i zdobione kamieniami. Z okresu między VII i X wiekiem pochodzi kamienna rzeżba siedzącej kobiety i dwie figurki grobowe. Znacznie późniejsze są dwie rzeźby wyobrażające wysokich urzędników. Wykonano je zarówno ze złoconego i barwionego brązu oraz polichromowanego drewna.

Polecamy film towarzyszący ekspozycji.

Najstarszym obiektem na wystawie jest starożytny chiński instrument muzyczny – brązowy dzwon typu chung, powstały miedzy rokiem 1150 a 480 p. n. e. w okresie panowania Dynastii Chou. W grupie brązów typu rytualnego są także znacznie późniejsze, zróżnicowane stylem i wielkością kadzielnice. Niewielkim przedmiotem o dużych walorach dekoracyjnych jest efektowne puzderko wykonane w technice emalii komórkowej, jego wieko zdobi motyw rzeźbiarski z białego chalcedonu.

Inny użytkowy charakter ma fajka do palenia opium czy kamienna pieczęć. Natomiast tak od wieków cenioną w Europie chińską ceramikę na ekspozycji reprezentuje gliniana amfora, porcelanowa waza malowana kobaltem oraz naczynia kamionkowe. Ze zbiorów prywatnych pochodzi cała grupa wazonów i butli. Ich kobaltowe zdobienia są przykładem bogactwa dekoracyjnych motywów roślinnych i zwierzęcych ukazanych na chińskiej porcelanie. Na ekspozycji prezentujemy także charakterystyczne dla Państwa Środka przykłady wyrobów z czarnej i czerwonej laki czy realizacje snycerskie. Szczególnego rodzaju obiektami są dwa dwustronne hafty. Pierwszy przedstawia założenie ogrodowe, które od wieków fascynowały i inspirowały Europejczyków. Z kolei widok pandy, to obok smoka, znanego od wieków emblematu Chin, nowy popularny w świecie symbol tego kraju. [Longin Dzieżyc]

Kurator wystawy
dr Longin Dzieżyc

Termin wystawy
15.05 – 3.10.2021

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:


ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1