Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Sztuka chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

ej ważną częścią są zabytki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczególne znaczenie na wystawie mają różnego rodzaju przedstawienia figuralne. Dominuje wśród nich wyobrażenie Buddy, będącego ważnym elementem świata chińskich wierzeń. Najstarsza z rzeźb to marmurowa głowa powstała w okresie Dynastii Tang, między rokiem 618 a 907. Jednak najpopularniejszymi przedstawieniami Buddy są różnej wielkości figury z brązu, często złocone i zdobione kamieniami. Z okresu między VII i X wiekiem pochodzi kamienna rzeżba siedzącej kobiety i dwie figurki grobowe. Znacznie późniejsze są dwie rzeźby wyobrażające wysokich urzędników. Wykonano je zarówno ze złoconego i barwionego brązu oraz polichromowanego drewna.

Polecamy film towarzyszący ekspozycji.

Najstarszym obiektem na wystawie jest starożytny chiński instrument muzyczny – brązowy dzwon typu chung, powstały miedzy rokiem 1150 a 480 p. n. e. w okresie panowania Dynastii Chou. W grupie brązów typu rytualnego są także znacznie późniejsze, zróżnicowane stylem i wielkością kadzielnice. Niewielkim przedmiotem o dużych walorach dekoracyjnych jest efektowne puzderko wykonane w technice emalii komórkowej, jego wieko zdobi motyw rzeźbiarski z białego chalcedonu.

Inny użytkowy charakter ma fajka do palenia opium czy kamienna pieczęć. Natomiast tak od wieków cenioną w Europie chińską ceramikę na ekspozycji reprezentuje gliniana amfora, porcelanowa waza malowana kobaltem oraz naczynia kamionkowe. Ze zbiorów prywatnych pochodzi cała grupa wazonów i butli. Ich kobaltowe zdobienia są przykładem bogactwa dekoracyjnych motywów roślinnych i zwierzęcych ukazanych na chińskiej porcelanie. Na ekspozycji prezentujemy także charakterystyczne dla Państwa Środka przykłady wyrobów z czarnej i czerwonej laki czy realizacje snycerskie. Szczególnego rodzaju obiektami są dwa dwustronne hafty. Pierwszy przedstawia założenie ogrodowe, które od wieków fascynowały i inspirowały Europejczyków. Z kolei widok pandy, to obok smoka, znanego od wieków emblematu Chin, nowy popularny w świecie symbol tego kraju. [Longin Dzieżyc]

Kurator wystawy
dr Longin Dzieżyc

Termin wystawy
15.05 – 3.10.2021

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:


ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1