Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA

25 września 2021 roku o godz. 16.30, w trakcie drugiej odsłony Chińskiej Nocy w Muzeum, nastąpi otwarcie wystawy fotografii Marty Hutnik “Chiński wyścig.

W poszukiwaniu miejsca”. Autorka swoją ekspozycję opatrzyła podtytułem “Czy wszyscy zmieścimy się na Ziemi? Jak długo możemy chcieć więcej i więcej? Czy powrót do prostego życia jest możliwy?” dając widzowi trop, jak należy odczytywać jej prace.

Niemal co piąty mieszkaniec Ziemi jest Chińczykiem. Gwałtowny rozwój pcha mieszkańców wsi i małych miasteczek (w kontekście Chin „małe miasteczko” to miejscowość rzędu nawet miliona mieszkańców) do miast i wielkich aglomeracji. Łącznie w dwóch największych chińskich miastach –Pekinie i Szanghaju (na powierzchni zbliżonej do województwa zachodniopomorskiego) – mieszka ponad 45 milionów osób.

Ogromna liczba ludności wymaga od Państwa Środka ciągłego poszerzania granic miast. Prowadzi to do rozwarstwienia społecznego, niszczenia tradycji i środowiska naturalnego. Wyścig po własne mieszkanie okupiony jest często ogromnym finansowym wysiłkiem całej rodziny, w tym zadłużaniem się pokoleń. Chińskie rodziny stoją często przed trudnymi decyzjami – zakup własnego mieszkania, czy zabezpieczenie starości rodziców (system emerytalny właściwie nie istnieje)? Pozostanie w rodzinnej miejscowości, blisko swoich korzeni czy migracja do dużego miasta za pracą, pieniędzmi i lepszym zżyciem? Przy takiej skali zaludnienia właściwie wszystko w Państwie Środka urasta do rangi ogromnego wyzwania.

Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

Marta Hutnik (ur. 1984 W Zielonej Górze) – fotografka i architektka. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej, która 3 lata kariery zawodowej spędziła w Pekinie. Zaprojektowała tam setki tysięcy metrów kwadratowych budynków mieszkalnych i komercyjnych, nauczyła się komunikować po chińsku, pokochała tamtejszą kuchnię i przekonała się, że życie w tak zatłoczonym kraju… nie jest dla niej.

Fotografia pozwala jej nie tylko dokumentować budynki, ale także zogniskować się na człowieku, jego potrzebach, przeżyciach i troskach.

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1