Archiwum aktualności
Monodram: Olga Boznańska

18 sierpnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się monodram zatytułowany „Olga Boznańska. Sceny z życia artystki”. Jednocześnie to było ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie wielkiej artystki.

To koniec!

Oficjalnie zamykamy temat związany z wystawą prac malarskich Olgi Boznańskiej. Jako zwieńczenie tego wyjątkowego okresu, w Muzeum zaprezentowano monodram opowiadający o życiu i twórczości tej wybitnej artystki. Wcześniej nasi goście mogli zwiedzić wystawę, co dopełniło całe wydarzenie. Nie możemy wystarczająco podziękować wszystkim, którzy odwiedzili wystawę. Wasza obecność przerosła nasze oczekiwania! Chcielibyśmy wyrazić szczególne słowa uznania dla Małgorzaty Trybalskiej, która wcieliła się w postać Olgi Boznańskiej, oraz dla Blanki Konopki, reżyserki, producentki i scenografki monodramu. Choć zamykamy tę niesamowitą przestrzeń, to już patrzymy w przyszłość z nowymi wyzwaniami! Dziękujemy Wam za towarzyszenie nam w tym wyjątkowym okresie.

Szczególne podziękowania kierujemy do Urszuli-Kozakowskiej-Zaucha, która była kuratorką wystawy.  Współpraca to była czysta przyjemność.

 


 

OPIS MONODRAMU:

Dystyngowana „smukła dama w długich ciemnych sukniach i wyszukanych kapeluszach często z papierosem w ręce”.

OLGA BOZNAŃSKA – największa polska malarka okresu modernizmu. Uznana za granicą, mniej w Polsce.  Urodziła się w Krakowie, studiowała, tworzyła w Monachium i w Paryżu.  Malowała głównie portrety osób bliskich, przyjaciół, mężczyzn, z którymi łączyły ją bliskie, acz niejednoznaczne związki. Jej życie, tak jak jej malarstwo,  zasnute jest mgłą, smutkiem, tajemniczością. Mając 30 lat zakochała się w 23-letnim artyście Józefie Czajkowskim… Malarstwo było dla niej najważniejsze, ważniejsze od sfery życia osobistego. Żyła aby malować, malowała by żyć.

Psychologiczny portret wyjątkowej osobowości artystki, której życie nie skąpiło  dramatów jako córce, jako siostrze, jako kobiecie. Akcja spektaklu rozgrywa się w pracowni malarki w Monachium, następnie w Paryżu oraz epizodycznie w Krakowie, rodzinnym mieście artystki.

Małgorzata Trybalska jako Olga Boznańska. Blanka Konopka – scenariusz, reżyseria, scenografia, produkcja.