Muzeoferie 2020

Uwaga uczniowie! Uwaga organizatorzy zajęć podczas ferii zimowych. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak spędzić wolny czas w okresie ferii zimowych – serdecznie zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Przygotowaliśmy tu dla Was atrakcyjne zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. “Inicjał jako początek. Jak dawniej pisano”. Muzeoferie odbywać się będą w dniach: 29, 30 i 31 stycznia oraz 5, 6 i 7 lutego 2020. Szczegółowych informacji udziela Dział Oświatowy MZL tel. 68 327 23 45, wew.19.

Zajęcia, które poprowadzą Urszula Rogowska oraz Renata Gresiuk-Kowalska, składać się będą z 2 części: edukacyjnej i warsztatowej.

W części edukacyjnej – podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć dowiedzą się co to jest inicjał, poznają różne rodzaje pisma,  a także jak na przestrzeni dziejów się ono rozwijało. Będzie można przyjrzeć się starym księgom i dokumentom ze zbiorów Działu Historycznego MZL i poszukać na ich kartach tajemniczych inicjałów.

W części warsztatowej uczniowie pokolorują lub narysują inicjały swojego imienia lub nazwiska na wzór starych ksiąg. Będą także własnoręcznie czerpać papier, pisać przy pomocy gęsiego pióra, bambusowego patyka i obsadki ze stalówką.

Poprzez udział w zajęciach uczniowie wzbogacą swoją wiedzę z zakresu historii piśmiennictwa. Warsztaty przybliżą dzieciom dawne sposoby pisania, które już dzisiaj w dobie Internetu i telefonów komórkowych są mało znane. Adresatem przedsięwzięcia będą uczniowie szkół podstawowych przebywający na półkoloniach i obozach.

* Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

1 DZIEŃ

Dziś rozpoczęły się w naszej instytucji Muzeoferie. Młodzi entuzjaści tajników niegdysiejszych sposobów pisania i wytwarzania papieru spróbowali swoich sił podczas warsztatów edukacyjno plastycznych. Po części teoretycznej, która odbyła się w Sali Witrażowej, cała grupa przeniosła się na pierwsze piętro i tam już praktycznie tworzono osobiste inicjały, podejmowano próby pisania przy pomocy pióra gęsiego, stalówki czy patyka bambusowego.  Zaciekawieni wzbudziło czerpanie papieru i sygnowanie pieczęcią lakową, przygotowanych wcześniej dokumentów.

Poniżej fotorelacja z zajęć, które przygotowały i prowadziły Urszula Rogowska i Renata Gresiak-Kowalska, a pomagał im Grzegorz Wanatko. Zapraszamy na kolejne spotkania z inicjałem. Mamy jeszcze wolne miejsca w przyszłym tygodniu.