Recital Wojciecha Niedzieli

2 grudnia 2021 roku (czwartek) o godz. 19.00 odbędzie się kolejna odsłona cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem naszym gościem będzie znakomity pianista jazzowy – Wojciech Niedziela.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Kazimierza Ostrowskiego (1917-1999) pt. „Martwa natura zielona”, który powstał w latach 80. XX wieku.
  • koncert

WOJCIECH NIEDZIELA, czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie muzycznej od początku lat 80. Artysta koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych – NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath,Dave Friedman,Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.
Obok koncertowania prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w PWSZ w Nysie. Jest wykładowcą podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

Przed koncertem odbędzie się pokaz wybranej pracy z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL. Bohaterem prelekcji Leszka Kani będzie obraz Kazimierza Ostrowskiego (1917-1999) pt. „Martwa natura zielona” powstała w latach 80. XX wieku.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 15 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45
ilość miejsc ograniczona
Uprzejmie prosimy o zachowanie procedur bezpieczeństwa w Muzeum z uwagi na pandemię koronawirusa.

RELACJA Z WYDARZENIA

Recital fortepianowy Wojciecha Niedzieli był ostatnim tegorocznym koncertem cyklu Jazzujące Muzeum. Artysta przygotował na spotkanie z zielonogórska publicznością klimatyczne standardy bluesowe i jazzowe, a także własne kompozycje, ukazujące szeroką paletę jego twórczości. Od świetnych utworów rytmicznych po nastrojowe improwizacje jazzowe.

Wojciech Niedziela od razu zdobył serca słuchaczy, witając się następującymi słowami. – Z Zielona Górą łączy mnie parę emocjonalnych sytuacji. Między innymi żużel, bo pochodzę z Rybnika (…) Byłem też wykładowcą na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku Jazzu, który prowadzi Jurek Szymaniuk i bardzo mile sobie to wspominam.

Artysta gościł już w cyklu Jazzujące Muzeum w 2016 roku, grając w duecie z trębaczem młodego pokolenia – Piotrem Szmidtem. Wczorajszy koncert, jak się okazało, był dla niego pierwszym występem solo. Przyznając się do tego artysta poprosił o wsparcie i… oczywiście otrzymał gromkie brawa. W tym miejscu warto przypomnieć, że W. Niedziela, że na scenie muzycznej jest już obecny od czterdziestu lat i uważany jest za czołowego pianistę jazzowego zarówno przez odbiorców, kolegów z branży, jak i krytyków muzycznych.

Dopełnieniem wieczoru był jak zawsze akcent plastyczny. Tym razem dyrektor Leszek Kania wybrał z obfitej kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL obraz Kazimierza Ostrowskiego (1917-1999) “Martwa natura zielona”, powstały w latach 80. XX wieku. Twórcy należącego do legendy artystycznej wybrzeża, a jednocześnie mającego swoje ważne miejsce w sztuce polskiej. Barwna opowieść dotycząca biografii K. Ostrowskiego okraszona została anegdotami z jego życia, a także krytyczną interpretacją wybranego dzieła.