Aleami Piano Duo

Za nami kolejny koncert w ramach Jazzującego Muzeum. Koncert odbył się 23 listopada o godzinie 19:00. Pasja, subtelność i miłość – właśnie tak można opisać występ Aleami Piano Duo.

Co sprawiło, że koncert był tak wyjątkowy? Otóż dwoje młodych, utalentowanych pianistów zasiadło przy jednym fortepianie i zagrało repertuar składający się z utworów klasycznych i jazzowych. Duet Aleami Piano Duo wykonało kompozycje takich mistrzów jak W.A. Mozart, M. Ravel, A. Piazzolla, K. Komeda i G. Gershwin, co zapewniło muzyczną podróż przez różne epoki i style.

Tradycyjnie, przed koncertem dyrektor MZL, Leszek Kania, krótko zaprezentował wybrany obraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tym razem było to dzieło Józefa Hałasa (1927-2015) zatytułowane „Powroźnik”, powstałe w 1969 roku.Aleami Piano Duo – zespół założony w 2017 roku przez Aleksandrę Pazdygę-Chojnacką i Michała Chojnackiego. Oboje są absolwentami łódzkiej Akademii Muzycznej, współpracę w duecie fortepianowym rozpoczęli pod kierunkiem dr hab. Adama Manijaka. Obecnie doskonalą swoje umiejętności na studiach podyplomowych w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem dr hab. Bartłomieja Kominka, prof. AMKP.

Początkowo zespół skupiał się na wykonywaniu i rozpowszechnianiu nieznanych kompozycji fortepianowych inspirowanych muzyką jazzową. Z czasem muzycy zaczęli eksplorować szerszy repertuar przeznaczony na duet fortepianowy, wykonując twórczość reprezentującą różne epoki i style. Duet został wyróżniony wieloma nagrodami na konkursach kameralnych, m.in.: I nagrodą w kategorii duetów fortepianowych oraz II nagrodą w kategorii duetów na cztery ręce na 31. Roma International Piano Competition, I nagrodą na 7. Danubia Talents International Competition, I nagrodą w kategorii duetów fortepianowych, nagrodą specjalna za wykonanie utworu współczesnego oraz nagrodą krytyków muzycznych na 13. Concorso Pianistico Europeo premio speciale „Don Enrico Smaldone” w Angri, byli również półfinalistami III edycji Konkursu Muzyki Polskiej.

Aleami Piano Duo prowadzi intensywną działalność koncertową występując na festiwalach muzycznych, takich jak Duettissimo czy Musica Moderna. Duet znany jest również ze swojego zaangażowania w działania na rzecz promocji polskiej muzyki wśród młodej publiczności.

Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni „Cichej Kobiety” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Logo Muzeum Ziemi Lubuskiej - odnośnik do strony głównej  

Mecenas kultury

Sponsorzy

Partnerzy medialni