Bitwa Warszawska – wykład on-line dr. Włodzimierza Kwaśniewicza

25 stycznia 2021 r. (poniedziałek) o godzinie 12.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, podczas którego dr Włodzimierz Kwaśniewicz przedstawi  wykład pt. ,,Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą”. Wydarzenie będzie transmitowane on-line na muzealnym profilu facebookowym (link do zarejestrowanego spotkania).

W minionym roku obchodziliśmy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej uznanej przez brytyjskiego pisarza i polityka lorda Edgara Vincenta D’Abernona za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. (…) Gdyby Piłsudskiemu i Weygandowi nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej w wyniku bitwy pod Warszawą, nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji. (..)

O tym zwycięskim czynie oręża polskiego sprzed 100 laty, a także o przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. opowie dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna oraz pokaz szabli, która była bronią polskiej kawalerii w Bitwie Warszawskiej.

Dr Włodzimierz Kwaśniewicz – historyk, znawca broni dawnej i uzbrojenia ochronnego, wykładowca akademicki, twórca i wieloletni dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze.

 

Ilustracje ze zbiorów W. Kwaśniewicza