Klem – crème de la crème

4 marca 2020 r. (środa) o godz. 16.00 w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii odbędzie się wykład pt. „Klem – crème de la crème. Wystawa w  40. rocznicę śmierci Klema Felchnerowskiego”.  Spotkanie poprowadzi Leszek Kania, kurator ekspozycji, a jego gościem będzie  dr Stanisław  Kowalski – przyjaciel i współpracownik Klema.  Więcej o wystawie

Klem Felchnerowski (ur. 4 listopada 1928 w Toruniu, zm. 27 stycznia 1980 w Zielonej Górze). Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1948-1952). Dyplom w pracowni malarstwa prof. St. Borysowskiego oraz magisterium z konserwatorstwa i zabytkoznawstwa, 1952. W Zielonej Górze od roku 1953. Był pierwszym wojewódzkim konserwatorem zabytków, prezesem Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, redaktorem graficznym „Nadodrza” i dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960 – 1965. Aktywnie uczestniczył w wielu spotkaniach polskiej awangardy – Plenerach Koszalińskich w Osiekach, wystawach i sympozjach „Złotego Grona”. Legendarna postać zielonogórskiego środowiska artystycznego, bohater wielu anegdot i opowieści.

Największą kolekcję Jego prac posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zbiór liczy łącznie ponad 1700 prac malarskich, rysunkowych i graficznych z lat 1936-1980, z których większość podarowali synowie Artysty – Armand i Tytus.

 

Wystawa realizowana jest w ramach Galerii Nowy Wiek.

Termin
14.02. – 15.03.2020

Kurator
Leszek Kania

 

RELACJA Z WYDARZENIA

Podczas wczorajszego Studium Wiedzy o Sztuce i Historii – Leszek Kania i Stanisław Kowalski wspominali Klema Felchnerowskiego – artystę barwnego, utalentowanego i bardzo zasłużonego dla Zielonej Góry i regionu. Spotkanie odbywało się w galerii, gdzie obecnie prezentowana jest wystawa przygotowana w 40. rocznicę śmierci malarza.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.