Publikacja to obraz działalności przybyłych do Zielonej Góry drukarzy. Ukazano w niej zmagania pionierów, kierownictwa i szeregowych pracowników z trudnościami, ale i sukcesami związanymi z organizacją pracy i regularnym wykonywaniem swoich obowiązków. Monografię wzbogacają cytaty oraz życiorysy pracowników, dzięki którym możliwe jest głębokie poznanie 50letniej działalności Zielonogórskich Zakładów Graficznych – także w wymiarze społecznym i kulturowym.
Jak sam autor wskazuje: w tej monografii chcielibyśmy zapoznać Cię Czytelniku z wydarzeniami rozpoczynającymi najpierw pionierskie organizacyjne działania, przybyłych do Zielonej Góry drukarzy, później już regularną pracę, trudności i sukcesy. Znajdziesz tu dużo przekazów ustnych w wywiadach, życiorysy pionierów, a także kierownictwa i szeregowych pracowników Drukarni. Przedstawimy pracowników, ich działalność zawodową, społeczną, kulturalną i wydarzenia, które przez 50 lat miały miejsce w Zielonogórskich Zakładach Graficznych. Chcąc skupić się przede wszystkim na załodze Drukarni, będziemy ich wspominać z okazji kolejnych jubileuszy pracy zawodowej jak i okrągłych rocznic działalności Przedsiębiorstwa. O innych nie zapominamy, bo wspominać będziemy ich w wywiadach prowadzonych przez Lucjana Fokszana czy w życiorysach. Poezja Stefanii Łąpińskiej będzie nam często towarzyszyć w tej monografii, a także teksty chętnie śpiewanej „Dygu-dany” …z naczelnym tych tekstów, Franciszkiem Nasarzewskim. Poszukajmy siebie w tych strofach – to skarbnica wiedzy…
Link do wydarzenia na Facebook: bit.ly/3lLKsTZ
Kuratorem wystawy jest Igor Myszkiewicz – ilustrator i grafik w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Moderacja: Aleksandra Mrówka Łobodzińska.
Partnerzy wydarzenia: