Archiwum aktualności
A my zostajemy w Zielonej Górze – promocja książki   Mariusza Bonisławskiego

Z okazji Dnia Kolejarza oraz jubileuszu 150-lecia kolei w Zielonej Górze – Muzeum Ziemi Lubuskiej wraz z Muzeum Kolei Szprotawskiej zapraszają na prezentację najnowszej książki Mieczysława J. Bonisławskiego „A my zostajemy w Zielonej Górze”.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 27 listopada br., o godz. 14.00 w Sali Witrażowej MZL.

W drugiej części spotkania odbędzie się wspólne zwiedzanie muzealnej wystawy ”Para buch – koła w ruch. 150-lat kolei w Zielonej Górze”, na której pokazane zostały m.in. miniaturowe wagony i lokomotywy oraz zgromadzono ciekawe pamiątki związane z „życiem” kolejarskim.

Książka “A my zostajemy w Zielonej Górze” to pokłosie akcji dokumentowania wspomnień zielonogórskich rodzin kolejarskich jaką przeprowadziło Muzeum Kolei Szprotawskiej. Wydawnictwo jest z jednej strony przewodnikiem turystycznym po zielonogórskich zabytkach związanych w przeszłości z kolejarzami i kolejnictwem, a z drugiej literacką opowieścią o Zielonej Górze lat powojennych (1945-2007). Jest to znany na świecie trend łączenia treści krajoznawczych bedekerów z bardziej ciekawą dla czytelnika akcją literacką.

Czytelnik dowie się z niej m.in., która z dzisiejszych pięknych willi była kolejową apteką, przychodnią, domem kultury, gdzie są ruiny obrotnicy i parowozowni. Jak funkcjonował zielonogórski handel detaliczny oparty o dostawy kolejowe, gdzie były w trakcie wojny obozy dla żydowskich robotnic? Jak radzili sobie mieszkańcy z torowiskami przechodzącymi przez ich podwórka ? Dowie się kto w Zielonej Górze był naczelnikiem, maszynistą, strażnikiem, gdzie mieszkał najwybitniejszy w okresie międzywojennym polski inżynier, przeczyta o szczegółach przyjazdu wiosną 1945 roku dwóch pierwszych grup kolejarzy i o tym dlaczego nie doszło do rywalizacji pomiędzy nimi?

Książka powinna zatem zainteresować środowiska kolejarskie, nauczycieli, regionalistów, krajoznawców a również miłośników zielonogórskiej literatury.

Publikacja jest sygnowana na rok 2022, bowiem wydawca traktuje książkę jako formę włączenia się do przyszłorocznych obchodów 700 / 800-lecia Zielonej Góry. Intencją autora jest, by spotkanie w Muzeum Ziemi Lubuskiej stało się formę aktywizacji mieszkańców wobec nadchodzącego jubileuszu miasta. Ma ono też być jedyną okazją na zdobycie tego wydawnictwa w przedsprzedaży – jako jubileuszowej pamiątki sprzed rozpoczęcia obchodów. Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Miasto Zielona Góra.

 Zainteresowani będą mogli nabyć publikację po promocyjnej cenie, wraz z autografem.

Mieczysław J. Bonisławski