Archiwum aktualności
Edward Grzegorz Funke “Indie kolorowe i czarno-białe”

INDYJSKA NOC W MUZEUM*
14 maja 2022 (sobota), w godz. 17.00 – 23.00

Od 29 kwietnia 2022 roku prezentowana jest w zielonogórskim Muzeum wystawa fotografii Edwarda Grzegorza Funkego “Indie kolorowe i czarno-białe”. Ekspozycja wpisuje się w paletę wydarzeń zorganizowanych w ramach Indyjskiej Nocy w Muzeum*. Spotkanie z Autorem zdjęć odbędzie się 14.05.2022 roku o godz. 18.15 w sali konferencyjnej.


Fascynująca mozaika obrazów – miejsc nasączonych wielowiekową historią i codziennością ulicy, intensywnych kolorów życia w najróżniejszych jego przejawach, tradycji i współczesności, kulturowego bogactwa i dziesiątków widoków zaskakujących dla europejskiego przybysza – tak w skrócie opisać można fotograficzną podróż, w którą zabiera nas Autor. Oddajmy głos jemu samemu:

“Indie, to kraj legenda – o niewielu miejscach na świecie można tak powiedzieć. Kolebka wspaniałej cywilizacji, synonim biedy i przeludnienia, królestwo bollywoodzkiego kiczu, kraina cudów natury i przyrody, wyjątkowa mieszanka różnych religii, zapachów i kolorów; dla jednych czyste piękno i niewyczerpane źródło inspiracji, dla innych najgorszy koszmar. Indie można albo kochać, albo nienawidzić – ale na pewno nie można pozostać wobec nich obojętnym.

[…]

Indie odwiedziliśmy z moją żoną Krystyną w ramach autorskiego projektu fotograficznego ”Portret Świata” w latach 2008 i 2011. Nie były to łatwe wyprawy, wymagały one wielostronnego, czasem żmudnego, przygotowania. W ich trakcie zwiedziliśmy m.in. miasta: Delhi, Jaipur, Fatehpur Sikri, Agra, Sikandra, Gwalior, Orchha, Khajuracho, Varanasi, Sarnath, Guwahati – zawsze starając się uchwycić specyficzny dla każdego z nich klimat. Są one położone w czterech stanach, tym samym mieliśmy możliwość obserwacji różnic obyczajowych i kulturowych.

[…]

Z materiału fotograficznego starałem się wybrać takie obrazy, które choć w części pozwolą widzowi zrozumieć nasze fascynacje i na własną ocenę: kochać INDIE czy od nich uciekać. W skład ekspozycji wchodzą prace wydrukowanych zarówno na specjalnej tkaninie, jak i na wysokiej jakości papierze fotograficznym. Umożliwia to nie tylko ich porównanie, jest też podkreśleniem, że w Indiach wszystko jest inne i nieszablonowe. Uzupełnieniem wystawy jest pokaz multimedialny bazujący na bogatym materiale fotograficznym, który jest owocem naszych pobytów w Indiach.”

Edward Grzegorz Funke (ur. 18 czerwca 1944 w Swisłoczy) – doktor nauk technicznych, artysta fotografik, przedsiębiorca, podróżnik. Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców .Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”.Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”, odwiedzili sześć kontynentów, z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 90 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i zagranicy. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych.

 

Wystawa będzie czynna do 22 maja 2022 roku.

Kurator wystawy: Jacek Gernat.

 

Urzędy, firmy i instytucje, które przyczyniły się realizacji Indyjskiej Nocy w Muzeum:

 

WSTĘP WOLNY*

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.