Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Galeria Nowy Wiek. 20 lat!

Od 10 marca  2021 roku udostępniona zostaje wystawa Galeria Nowy Wiek. 20 lat!, będąca podsumowaniem dwóch dekad prezentacji sztuki współczesnej w zielonogórskim muzeum.

Galeria sztuki współczesnej NOWY WIEK powstała w styczniu 2001 r., wraz z początkiem nowego stulecia (stąd nazwa) jako integralna część struktury Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Koncepcja działalności galerii ma ścisły związek ze specyfiką zbiorów muzeum, które posiada bogatą kolekcję dzieł z zakresu sztuki współczesnej, pozyskaną m.in. dzięki odbywającym się w Zielonej Górze cyklicznym wystawom Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej. Wiąże się również z realizowaną w muzeum od końca lat 70. ideą Galerii Autorskich – obrazujących wielość nurtów oraz sposobów artystycznego widzenia świata. Głównym celem realizowanych w galerii wystaw czasowych jest prezentacja najnowszych zjawisk zachodzących w obszarze sztuki. Stąd też otwarcie na różne formy aktywności twórczej – od tradycyjnych dyscyplin (malarstwo, grafika, rzeźba) po aktualne, często niekonwencjonalne działania intermedialne (sztuka cyfrowa, interaktywna, fotografia, video, instalacje, performance). Program galerii z założenia jest eklektyczny. Ma on na celu ukazanie zróżnicowania i polifoniczności współczesnej plastyki.

Oprócz wystaw indywidualnych, jak choćby ekspozycje Rolanda Schefferskiego czy Mikołaja Smoczyńskiego, organizowane są tu również pokazy problemowe. Na przypomnienie zasługuje wystawa Muzeum w galerii, na którą złożyły się prace ważnych artystów współczesnych m.in. Leszka Knaflewskiego, Marcina Berdyszaka, Marka Glinkowskiego czy Kamila Kuskowskiego. Prezentacja zyskała szeroki rezonans w środowisku plastycznym, którego obrazem były zarówno ciekawe dyskusje, jak i opracowania krytyczne. Wystawa Marian Szpakowski – kontynuacja, odnosząca się tradycji plastycznych Zielonej Góry, to kolejna znacząca prezentacja grupowa. Wzięli w niej udział twórcy młodej generacji (m.in. Basia Bańda, Jarosław Jeschke, Arkadiusz Ruchomski, Przemysłąw Matecki, Michał Jankowski, Stefan Hanćkowiak), którzy w nowy sposób odnieśli się do twórczości znakomitego artysty i animatora działań plastycznych.

Wystawa Galeria Nowy Wiek. 20 lat! to pokaz sumujący dwie dekady aktywności sztuki najnowszej w zielonogórskim muzeum. Prezentuje w nim swoje prace 37 wybranych twórców. Na zaproszenie kuratora wystawy odpowiedzieli m.in. Maciej Berdyszak, Aleksandra Ska czy Jacek Jagielski. Ważną grupę uczestników stanowią artyści związani z Instytutem Sztuk Wizualnych UZ – Alicja Lewicka-Szczegóła, Radosław Czarkowski, Paulina Komorowska-Birger, a także kilku młodszych twórców pracujących na uczelni. Większość z nich, co podkreśla pomysłodawca wydarzenia, to dziś i przyjaciele.

Na ekspozycję składają się prace pochodzące z różnych zbiorów. Część z nich to obiekty muzealne, prywatne lub wypożyczone od samych artystów. Dzięki temu można obejrzeć dzieła bardzo współczesne, powstałe w ostatnich kilku latach, ale również i dużo starsze, jak choćby rysunek Grzegorza Stachańczyka z końca lat 90. Warto nadmienić, że wystawa tego właśnie artysty inaugurowała działalność Galerii Nowy Wiek.

W okresie dwudziestu lat funkcjonowania Galerii NOWY WIEK sukcesywnie powstaje kolekcja prac artystów związanych z galerią. W latach 2001-2021 zorganizowano 95 wystaw. Kuratorem i osobą odpowiedzialną za program merytoryczny galerii  jest Leszek Kania.

Na sliderze fragment obrazu Edwarda Dwurnika “Władysław Gomułka”, 1988. Po raz pierwszy praca ta zaprezentowana została w zielonogórskim Muzeum w roku 2013, podczas wystawy “Robotnicy” organizowanej w ramach Galerii Nowy Wiek. Po pięciu latach dzieło zostało zakupione przez muzeum i trafiło do kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL.

Zakończenie jubileuszowej wystawy

5 maja  2021 roku (środa) o godz. 17.00 odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy Galeria Nowy Wiek. 20 lat!. Pokaz jest podsumowaniem dwóch dekad prezentacji sztuki współczesnej w zielonogórskim muzeum.

Ekspozycja, na której swoje prace pokazało 37 artystów, nie miała szczęścia. Zaledwie w parę dni po jej udostępnieniu, nastąpił trzeci lockdown. Czekała więc ta znakomita prezentacja na uwolnienie muzeów z zamknięcia. Niestety, gdy to nastąpiło – okazało się, że gonią nas terminy kolejnych wystaw i czasu zostało tylko na pożegnanie.
Pomimo panujących jeszcze obostrzeń na spotkaniu zamykającym wystawę pojawiła się dość duża grupa osób stęsknionych za sztuką i artystami, byli też świetnie ułożeni przedstawiciele braci mniejszych, których coraz częściej spotkać możemy w różnych przybytkach kultury. Stronę artystyczną reprezentowała grupa zielonogórskich twórców, w tym również tych związanych z Instytutem Sztuk Wizualnych UZ.

Witając gości Leszek Kania – kurator wydarzenia przypomniał na jakim gruncie powstała idea Galerii Nowy Wiek.

Wiąże się ona przede wszystkim z tradycjami tego miejsca, historią Muzeum Ziemi Lubuskiej, które od końca lat 50. ubiegłego stulecia gromadziło sztukę współczesną w sposób bardzo poważny. […]  Kolejnym etapem było stworzenie przez dr. Jana Muszyńskiego tzw. galerii autorskich, do których zaproszonych zostało kilkunastu artystów z całego kraju, reprezentujących różne generacje, różne ośrodki w kraju, a także różne sposoby ekspresji.

Od 2001 roku prezentacja sztuki współczesnej w zielonogórskim Muzeum włożona została ramy Galerii Nowy Wiek. Program merytoryczny Projektu, nakreślony przez Leszka Kanię, pozwala na prezentację bardzo różnych dokonań z zakresu sztuki. Nie wyznacza ostrych granic i jest otwarty na nowe tendencje w sztuce.

Przypomnijmy, że w ramach  Galerii Nowy Wiek, zrealizowanych zostało 95 wystaw.