Archiwum aktualności
Hungarian shorts

Kinematografia węgierska  przeżywa swój znakomity okres od co najmniej dwóch, trzech dekad. I nie chodzi tu wyłącznie o wybitne obrazy długometrażowe, zdecydowanie bardziej znane szerokiej publiczności. Wielkie sukcesy święci także krótki metraż, który zauważany jest i nagradzany jest na wielu festiwalach filmowych. Podczas Nocy w Muzeum  będzie można zobaczyć trzy bloki filmów krótkometrażowych i animowanych wybitnych reżyserów węgierskich. Wśród nich laureatów międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. „Before Dawn” (reż. Bálint Kenyeres), który został uznany za najlepszy film krótkometrażowy na ponad 25 międzynarodowych festiwalach, czy animowany film „Maestro” (reż. Géza M. Tóth), nominowany do nagrody Oscara w 2007 roku.

 

Blok I

Wiatr (Szél) reż. Marcell Iványi, 1996, 6′

Laureat Złotej Palmy MFF w Cannes w 1996 roku stał się jednym z klasyków europejskiego kina krótkometrażowego. Podczas kursu w Węgierskiej Akademii Dramatu i Filmu studentom reżyserii pokazano serię zdjęć żydowskiego fotografa Luciena Hervé. Otrzymali zadanie nakręcenia inspirowanej nimi krótkometrażówki. Film otwiera cytat z fotografii, której bohaterką jest kobieta, stojąca na obrzeżach wsi, obserwująca coś, co znajduje się poza kadrem. Tematem Wiatru pozostaje napięcie, istniejące na granicy pomiędzy widocznym a ukrytym.

Historia latania (A repülés története), reż. Bálint Kenyeres, 2008, 15′

Normandia, 1905 rok. Piknik dobiega końca. Uczestnicy przyjęcia ustawiają się do ostatniej wspólnej fotografii, jednak ciągle kogoś brakuje na zdjęciu.

Finał (Finálé) reż. Balázs Simonyi, 2011, 8′

Nocą dwóch mężczyzn czeka na swój popisowy numer.

Cierpliwość (Türelem) reż. László Nemes Jeles, 2007, 14′

Bohaterką filmu jest wypełniająca codzienne obowiązki urzędniczka i czekający na nią pod oknem urzędu mężczyzna.

Maestro reż. Géza M. Tóth, 2005, 5′,

Nominowany do Oscara w 2007 roku, laureat głównej nagrody podczas węgierskiego Kecskeméti Animációs Filmfesztivál. Animacja z muzyką Attili Pacsaya przedstawia zaskakujące ostatnie minuty, poprzedzające występ maestra.

Legenda (Legenda), reż. Márton Szirmai, 2011, 7′

Historia o miłości i godności. Emerytowana profesorka staje się niezbędna na uniwersytecie. Na uczelnię eskortuje ją mąż.

Blok II

Before Down (Prije zore) reż. Bálint Kenyeres, 2004, 13′

Laureat Europejskiej Nagrody dla najlepszego krótkiego metrażu w 2005 roku. Film, na który składa się jedno długie ujęcie, opowiada o nieudanej próbie przemytu za granicę nielegalnych imigrantów.

Coś niebieskiego (Valami kék) reż. Virág Zomborácz, 2010, 15′

Po maturze rozchodzą się drogi dwóch przyjaciółek, mieszkających na prowincji. Jedna z nich wyjeżdża na studia, druga – zakochuje się i zostaje w rodzinnym miasteczku. Dziewczyny spotykają się po latach na ślubie jednej z nich.

Niespodzianka (Meglepetés) reż. Balázs Simonyi, Barnabás Tóth, 2008, 9′

Zwykłej rodzinie z przedmieścia złodzieje kradną samochód. Ale to dopiero początek historii.

Frajer (Csicska) reż. Attila Till, 2011, 20′

Laureat wielu nagród, m.in Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, głównej nagrody na festiwalu w Sztokholmie i Wilnie. István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym z żoną i dziećmi na węgierskiej wsi. Mężczyzna z całą surowością narzuca pozostałym wyznawany przez siebie model rodziny. W imię zasad staje się ciemiężycielem najbliższych.

Płucka (Szalontüdő) reż. Márton Szirmai, 2006, 7′

Podczas tradycyjnego rytuału przygotowywania specjalności węgierskiej kuchni spotyka się dwóch mężczyzn. Żeby się porozumieć, nie potrzebują słów, wystarczy cudowne jedzenie.

Blok III

Ergo (Ergó) reż. Géza M. Tóth, 2007, 12′

Film opowiada o muzyce w nas samych. O spotkaniu dwojga, z których jedno właśnie przestaje być dzieckiem. O monotonii wolności i wolności monotonii.

Jestem tutaj (Itt vagyok) reż. Bálint Szimler, 2010, 35′

Najlepszy krótki film podczas Przeglądu Filmów Węgierskich w 2010 roku. Jego bohaterem jest cierpiący na bezsenność Viktor. Podczas swoich nocnych wędrówek po mieście spotyka przyjaciół i nieznajomych. Szuka czegoś, podobnie jak my wszyscy.

Święto (Ünnep) reż. Michály Schwechtje, 2009, 15′

Pewnego wiosennego dnia kobieta zaczepia na przystanku tramwajowym 12-letniego chłopca, prosząc o pomoc w dźwiganiu ciężkch toreb. Z jakiegoś powodu chłopiec nie może odmówić, mimo że matka prosiła go, by nie rozmawiał z nieznajomymi.

Tour reż. Balázs Simonyi, 2009, 16′

Bohaterem filmu jest Anti, geodeta i szalony rowerzysta, który marzy o tym, by pokonać odcinek 183 kilometrów pod górę tak, jak to robią uczestnicy Tour de France.

 

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

Na zdjęciu wiodącym kadr z filmu “Before Down”.

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Węgier w Polsce

Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Węgierski Instytut Kultury

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku

MECENASI WYDARZENIA:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Miasto Zielona Góra

PGNiG logo_pbo1    

 E_CORAX - LOGO seven1

   

tydziem lubuski wind-pol1 

PARTNERZY

enea1 

Współpraca medialna:

GazetaLubuska1