Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
III Kongres Lubuskich Muzeów

Kolejny już trzeci kongres lubuskich muzeów odbył się 12 czerwca w placówce im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Poprzednie spotkania środowiska muzealnego odbyły się w Gorzowie i Zielonej Górze. Tegoroczne obrady miały szczególny, jubileuszowy charakter i były poświęcone  obchodom 75-lecia lubuskich placówek muzealnych. Bowiem pierwsze instytucje zaczęły powstawać bezpośrednio po II wojnie światowej.

Jubileusz to szczególna okazja do spojrzenia z szerszej perspektywy na ich dzieje oraz znaczenie w skali regionu i kraju. Kongresowych gości przywitali Starosta Międzyrzecki Agnieszka Olender oraz dyrektor Andrzej Kirmiel. W trakcie obrad wygłoszono dwa referaty. Dyrektor przedstawił dzieje muzeum  w Międzyrzeczu, jednej z najstarszych lubuskich regionalnych placówek muzealnych. Natomiast referat Longina Dzieżyca był szerszym spojrzeniem na działalność lubuskich placówek z jubileuszowej perspektywy. W trakcie przerwy zaprezentowano uczestnikom spotkania wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości Srebrny Fundusz Obrony Narodowej”, ukazującą niezwykłą ofiarność społeczeństwa polskiego w obliczu zagrożenia wojennego.

W drugiej części obrad została zaprezentowana publikacja książkowa „75 lat Muzeów na Ziemi Lubuskiej”, będąca trwałym elementem jubileuszowych obchodów. Wydawnictwo zawiera artykuły napisane przez lubuskich muzealników przybliżające różne okresy i aspekty działalności placówek. Do pierwszego powojennego etapu ich tworzenia nawiązują cztery artykuły odnoszące się do najstarszych instytucji. W bardzo trudnym pionierskim okresie 1945-1947 powstały pierwsze muzea w Gorzowie, Międzyrzeczu, Zielonej Górze i Nowej Soli.  Trzy artykuły odnoszą się do dziejów tych najstarszych placówek. Natomiast ostatni w tej części tekst dotyczy remontu i rozbudowy zielonogórskiego muzeum. Kolejny rozdział dotyczy lat 70. XX wieku, które przyniosły nowe perspektywy rozwojowe dla lubuskich muzeów. To z jednej strony czas tworzenia nowych placówek oraz rozpoczęcie  procesu ich specjalizacji.  Ważną cezurą w kształtowaniu regionalnego muzealnictwa był przełomowy rok 1989. Niosący szansę zasadniczych zmian w całokształcie działań kulturalnych, zwłaszcza na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Stając się impulsem rozwojowym dla naszych muzeów, sprawiając, że ostatnie lata to czas budowy, rozbudowy i modernizacji wielu z nich.

 

Do najmłodszych w regionie lubuskim należą powstałe w 2011 roku Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, działające od 2014 roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn, czy Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Będące dobitnym potwierdzeniem nadgranicznego charakteru naszego lubuskiego regionu.

Okolicznościowa publikacja ukazuje czynniki wpływające na rozwój lubuskich muzeów, które od blisko 75 lat są ważną częścią dorobku kulturowego w odniesieniu regionalnym i krajowym. Realizują one wciąż aktualne przesłanie „Przeszłość Przyszłości”, pierwszego polskiego muzeum historyczno-artystycznego założonego przez księżnę Izabelę Czartoryską. Łączącego pokolenia poprzez tradycję, osiągnięcia i bogactwo doświadczeń, służących teraźniejszości i przyszłości. Okolicznościowa publikacja upamiętniająca dzieje lubuskich muzeów została zrealizowana ze środków finansowych Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Obrady trzeciego kongresu zakończyła dyskusja dotycząca działalności regionalnych muzeów. Dyskutowaliśmy między innymi o potrzebie szerszej prezentacji działalności lubuskich muzeów w skali kraju oraz konieczności wydania przewodnika je prezentującego. Ustalono, że kolejny IV lubuski kongres odbędzie się za dwa lata w Muzeum w Nowej Soli.

|autor: dr Longin Dzieżyc|