Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Nagrody kulturalne Miasta Zielona Góra 2021

Czas Winobrania jest okazją do wręczenia dorocznych nagród osobom mającym szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Dzieje się to zwykle podczas uroczystej sesji Rady Miasta i w szczególnym miejscu. Było nam ogromnie miło, że tym razem wybór padł na siedzibę Muzeum Ziemni Lubuskiej, i mogliśmy z dumą zaprezentować władzom Zielonej Góry, radnym oraz zaproszonym gościom nowe oblicze naszej instytucji.

Wyróżnienia trafiły do 11 osób, reprezentujących rozmaite dziedziny kultury. W grupie tej znalazły się dwie postaci szczególnie bliskie naszej instytucji.

Pierwszy z niech to Tadeusz Dobosz – artysta rzeźbiarz mający za sobą wiele realizacji przestrzennych na terenie naszego miasta. W ostatnich miesiącach zielonogórzanie mogli go zobaczyć codziennie pracującego przy pomniku Janusza Korczaka. Ponadosiemdziesięcioletni mistrz podjął się renowacji postumentu, zrealizowanego przez siebie i Marka Przecławskiego pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Drugą osobą jest nasz muzealny grafik i realizator wielu ekspozycji Igor Myszkiewicz – prawdziwy weteran nagród kulturalnych. Ta wczorajsza była już czwartym jego wyróżnieniem indywidualnym, a oprócz niej ma na swoim koncie jeszcze nagrodę zespołową i stypendium artystyczne Prezydenta Miasta. Tym razem Igora wyróżniono za dwa interesujące wydawnictwa, a mianowicie „Grę w Bachusa” oraz „Ilustrowaną kronikę Zielonej Góry”. Warto dodać, że wspomniana kronika stała się inspiracją do stworzenia ciekawej wystawy, którą w drugiej połowie października br. będzie już można zwiedzać w naszej instytucji.

Indywidualne nagrody kulturalne miasta otrzymali także: Jolanta Marciniszyn – publikująca pod pseudonimem Jolanta Pytel, Leszka Kalinowskiego (dziennikarz) Czesław Sobkowiak (poeta), Przemysław Piotrowski (literat), dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, prof UZ oraz artystka Barbara Bańda (nieobecna na uroczystości). Wręczono także nagrody zbiorowe, a otrzymały je Biblioteka w Zawadzie oraz zespół „Cadillac” działający w sferze muzyki rockowej i punkowej już od ponad 30 lat.

Ostatnią osobą, którą wywołano na scenę był Radosław Blonkowski czyli słynny „Rademenez”, związany z kulturą hip-hop. Artysta dziękując za wyróżnienie zapowiedział ustanowienie rekordu we freestyle’owym rapowaniu bez przerwy – na 36 godzin! Następnie zaprezentował utwór, który rozruszał zaproszoną publiczność. W takt rytmicznej muzyki i tekstu wpisującego się w uroczystość pląsał też i Bachusie, który od 4 do 12 września dzierży ster władzy w naszym mieście.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.