Archiwum aktualności
Nagrody kulturalne Miasta Zielona Góra 2021

Czas Winobrania jest okazją do wręczenia dorocznych nagród osobom mającym szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Dzieje się to zwykle podczas uroczystej sesji Rady Miasta i w szczególnym miejscu. Było nam ogromnie miło, że tym razem wybór padł na siedzibę Muzeum Ziemni Lubuskiej, i mogliśmy z dumą zaprezentować władzom Zielonej Góry, radnym oraz zaproszonym gościom nowe oblicze naszej instytucji.

Wyróżnienia trafiły do 11 osób, reprezentujących rozmaite dziedziny kultury. W grupie tej znalazły się dwie postaci szczególnie bliskie naszej instytucji.

Pierwszy z niech to Tadeusz Dobosz – artysta rzeźbiarz mający za sobą wiele realizacji przestrzennych na terenie naszego miasta. W ostatnich miesiącach zielonogórzanie mogli go zobaczyć codziennie pracującego przy pomniku Janusza Korczaka. Ponadosiemdziesięcioletni mistrz podjął się renowacji postumentu, zrealizowanego przez siebie i Marka Przecławskiego pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Drugą osobą jest nasz muzealny grafik i realizator wielu ekspozycji Igor Myszkiewicz – prawdziwy weteran nagród kulturalnych. Ta wczorajsza była już czwartym jego wyróżnieniem indywidualnym, a oprócz niej ma na swoim koncie jeszcze nagrodę zespołową i stypendium artystyczne Prezydenta Miasta. Tym razem Igora wyróżniono za dwa interesujące wydawnictwa, a mianowicie „Grę w Bachusa” oraz „Ilustrowaną kronikę Zielonej Góry”. Warto dodać, że wspomniana kronika stała się inspiracją do stworzenia ciekawej wystawy, którą w drugiej połowie października br. będzie już można zwiedzać w naszej instytucji.

Indywidualne nagrody kulturalne miasta otrzymali także: Jolanta Marciniszyn – publikująca pod pseudonimem Jolanta Pytel, Leszka Kalinowskiego (dziennikarz) Czesław Sobkowiak (poeta), Przemysław Piotrowski (literat), dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, prof UZ oraz artystka Barbara Bańda (nieobecna na uroczystości). Wręczono także nagrody zbiorowe, a otrzymały je Biblioteka w Zawadzie oraz zespół „Cadillac” działający w sferze muzyki rockowej i punkowej już od ponad 30 lat.

Ostatnią osobą, którą wywołano na scenę był Radosław Blonkowski czyli słynny „Rademenez”, związany z kulturą hip-hop. Artysta dziękując za wyróżnienie zapowiedział ustanowienie rekordu we freestyle’owym rapowaniu bez przerwy – na 36 godzin! Następnie zaprezentował utwór, który rozruszał zaproszoną publiczność. W takt rytmicznej muzyki i tekstu wpisującego się w uroczystość pląsał też i Bachusie, który od 4 do 12 września dzierży ster władzy w naszym mieście.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.