Archiwum aktualności
Nowy nabytek muzeum

Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wzbogaciły się niedawno o zegar kominkowy – Winobranie, wykonany w końcu XIX w. w wytwórni zegarów Samuel Marti & Cie.

Zegar ma  wymiary 39 x 38 x 15 cm. Jego obudowa wykonana została ze stopu metali malowanego na złoto, miejscami widoczne są ślady pierwotnego złocenia. Obiekt wyposażony jest w mechanizm o naciągu sprężynowym z regulatorem wahadłowym, systemem bicia godzin i półgodzin sygnowany: Z & Cie Paris; Medaille de Bronze S. Marti et Cie; 4608.

Obudowę mechanizmu i tarczy zegarowej stanowi kompozycja rzeźbiarska o charakterze rodzajowym, w centrum której znajduje się okrągła tarcza zegarowa ujęta ozdobną ramą przypominającą beczkę. Siedzi na niej młody szlachcic w XVIII-wiecznym stroju, w uniesionej prawej dłoni dzierży kielich w geście toastu, lewą wprawia w ruch usytuowaną za nim (z boku tarczy zegarowej) prasę winiarską. Po przeciwnej stronie, u stóp młodzieńca, widoczny jest krzew winny. Całość kompozycji wspiera się na ozdobnym postumencie o formach pseudobarokowych. Centralnym elementem dekoracji postumentu są „panoplia” winiarskie, pośród których rozpoznać można narzędzia winogrodników, takie jak sekator, kilof, łopata itp. Przedstawienia narzędzi winiarskich dopełniają po bokach ażurowe ornamenty akantowe, woluty i motywy roślinne.

Samuel Marti urodził się 20 września 1811 roku w Langentahal w kantonie berneńskim. W 1830 roku osiedlił się w Montbéliard we wschodniej Francji, gdzie w 1832 roku wraz z dwoma wspólnikami założył fabrykę produkującą zegary wahadłowe. Od 1841 roku był jedynym właścicielem firmy S. Marti & Cie. Wytwórnia Martiego zdobyła szereg złotych, srebrnych i brązowych medali na wystawach w Paryżu. W 1863 roku zapoczątkowała współpracę w zakresie dystrybucji ze znanymi producentami zegarów Japy Freres & Cie i A. Roux & Cie.

Samuel Marti w 1851 roku ożenił się z Camille Adèle Masson. Z małżeństwa narodziła się czworo dzieci: Camille Emilie, Louise Amélie  i bliźnięta Samuela Augustus i Emilie Suzanne (1864). Samuel Marti zmarł w 1869 roku w Montbéliard. Spadkobiercą został Samuel Augustus Marti, który kierował firmą od około 1890 roku. Samuel Marti junior był szanowanym obywatelem miasta, a w latach 1896-1897 sprawował funkcję mera Montbéliard.

Zegar został nabyty w Domie Aukcyjnym Ostoya, będzie eksponowany w Muzeum Wina.