Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Odeszła Maria Powalisz-Bardońska – autorka wspaniałych witraży w naszym Muzeum

Wczoraj dotarła do nas wiadomość o śmierci Marii Powalisz-Bardońskiej (1935-2021), wspaniałej witrażystki, której dzieła zdobią ponad 140 obiektów sakralnych i świeckich w kraju i za granicą.

Od 1978 roku, dzięki inicjatywie ówczesnego dyrektora Muzeum Jana Muszyńskiego, zielonogórzanie mogą cieszyć się obecnością jej prac w naszej instytucji. Wśród wielu eksponatów uwagę zwiedzających przyciągają dwie ściany witrażowe ukazujące „Winobranie” i „Panoramę Zielonej Góry”. Artystka była także autorką witraży w oknach ekspozycji winiarskiej oraz w Sali Zegarowej.

Maria Powalisz-Bardońska (1935-2021) pochodzi ze znanej poznańskie rodziny witrażowników. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. A swoją pracę magisterską poświęciła średniowiecznym witrażom Chełmna, Włocławka i Torunia. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jej kolegami z roku byli Jan Muszyński i Stanisław Kowalski, którzy później związali się z zielonogórskim muzeum. W 1958 rozpoczęła studia na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie nad jej rozwojem artystycznym czuwali Jacek Puget i Bazyli Wojtowicz. Jednak samego witrażownictwa uczyła się w pracowni rodzinnej. Po śmierci ojca w 1968 roku musiała samodzielnie kontynuować jego dzieło. Artystkę wsparł arcybiskup Antoni Baraniak, powierzając jej ciąg dalszy prac nad witrażami w katedrze poznańskiej. Ich myślą przewodnią są wydarzenia z życia św. Wojciecha oraz historii Polski, a także motywy gnieźnieńskiej archikatedry. Za utrzymanie wysokiego poziomu rzemiosła artystka została uhonorowana tytułem Mistrza Rzemiosła Artystycznego. W 2007 roku przyznano jej nagrodę im. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego, co było zarazem uhonorowaniem jej 50–letniej pracy twórczej.

Poniżej zdjęcia Marii Powalisz Bardońskiej. Pierwsze dwa z odwiedzin w muzeum w 1978 roku (fot. Czesław Łuniewicz), kolejne z pracowni artystki w Bydgoszczy (fot. Archiwum MZL), ostatnie dwa dokumentują spotkanie ze Stanisławem Kowalskim w domu artystki w Poznaniu w 2018 r. (fot. Tomasz Kowalski).