Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Odsłonięcie tablicy poświęconej Witoldowi Nowickiemu

28 lutego 2019 r. o godz. 18.30 przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Witoldowi Nowickiemu, znakomitemu artyście, a także postaci bardzo zasłużonej dla Zielonej Góry. Inicjatorem umieszczenia płyty jest Towarzystwo Przyjaciół MZL, a jej fundatorem Urząd Miasta w Zielonej Górze oraz rodzina artysty.

Witold Nowicki (1924-2008) – malarz, poeta, podróżnik, żołnierz AK. Pionier i współtwórca zielonogórskiego środowiska plastycznego, a także… miłośnik kwiatów.
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1945-1951) w pracowni prof. Jana Cybisa. Do Zielonej Góry przybył w 1953 r. i od razu zaangażował się w organizację lokalnego środowiska plastycznego. Brał udział w tworzeniu struktur Związku Polskich Artystów Plastyków, Biura Wystaw Artystycznych oraz Pracowni Sztuk Plastycznych. W zielonogórskim  Okręgu ZPAP wielokrotnie pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa oraz liczne funkcje w Zarządzie i Komisjach Związku.Od 1963 r. współdziałał w organizowaniu Sympozjów i Plenerów “Złotego Grona”, biorąc w nich także udział. Był współorganizatorem plenerów poświęconych problematyce otoczenia człowieka, urbanistyki i estetyki. W okresie zawieszenia, a następnie rozwiązania ZPAP został wybrany przez zielonogórskie środowisko plastyczne na Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady ds. Plastyki. W czerwcu 1989 r. czynnie uczestniczył w odtwarzaniu związkowej struktury organizacyjnej.

Artysta miał na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. W kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zielonogórskiego Muzeum znajduje się ponad 60 jego obrazów, akwarel i rysunków. Warto dodać, że artysta jest autorem logotypu, którym posługuje się nasza instytucja.

Witold Nowicki aktywnie udzielał się  w życiu społecznym Zielonej Góry. Zasiadał w radzie miasta, a przedmiotem jego szczególnej uwagi było kształtowanie terenów zielonych oraz ochrona drzewostanu Winnego Grodu. Jako ekspert od roślinności, był m.in. projektantem, konsultantem i doradcą przy zakupach i pracach ogrodniczych w zielonogórskiej Palmiarni.
Witold Nowicki należał również do grona osób inicjujących powstanie Lubuskiego Towarzystwa Kultury (1960) oraz Towarzystwa Przyjaciół Zielonej Góry (1977). Był osobą o szerokich horyzontach intelektualnych i bardzo licznych pasjach. Poznawał nowe języki, był zapalonym żeglarzem i podróżnikiem, znawcą literatury pięknej i poetą. Miał też piękny ogród zimowy, w którym hodował egzotyczne rośliny, szczególnym upodobaniem darząc różne odmiany sukulentów.


Autorem koncepcji rzeźbiarskiej jest Artur Wochniak

 

RELACJA Z WYDARZENIA

Wczoraj (28.02.2019), we wczesnych godzinach wieczornych, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Witoldowi Nowickiemu (1924-2008). Przed gmachem Muzeum pojawili się zielonogórzanie, dla których artysta był ważną postacią – rodzina, przyjaciele i miłośnicy jego talentu.
Sylwetkę twórcy i jego rolę w kształtowaniu lokalnego środowiska plastycznego oraz dokonania na rzecz miasta barwnie nakreślił dyrektor MZL. Głos zabrał także syn artysty – Maciej Nowicki, ciepło wspominając ojca. Ujawnił także kilka ciekawych informacji o jego pracach funkcjonujących przez lata w wieczornej odsłonie Winnego Grodu, a mianowicie o neonach rozświetlających niegdyś starówkę.


Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: Maciej Nowicki wraz z małżonką, Artur Wochniak (autor tablicy) oraz dyrektor Muzeum – Leszek Kania.
Dopełnieniem wieczoru był koncert kwintetu HoTS w ramach Jazzującego Muzeum. Tuż przed występem zaprezentowane zostało jedno z dzieł Witolda Nowickiego, znajdujące się zbiorach MZL. Leszek Kania dokonał analizy obrazu przeplatając ją wspomnieniami ze spotkań z artystą oraz jego ciekawym życiorysem.
Tablica została zrealizowana z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta oraz Rodziny Witolda Nowickiego.