Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Odszedł Wiesław Hudon

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wiesława Hudona, znakomitego fotografa, reżysera filmowego i teatralnego, historyka sztuki i nauczyciela akademickiego.

Wiesław Hudon (1943-2021) urodził się na kresach południowo-wschodnich w Samborze. Powojenne migracje spowodowały, że wraz z rodziną znalazł się w Zielonej Górze. Tu ukończył podstawówkę i szkołę średnią. Współtworzył historię harcerskiego szczepu “Makusynów”, którą barwnie opisał w książce pt. „Cudaki”. Tam właśnie „zaraził się” się z plastyką i fotografią.

Jako młody chłopak czynnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta, a wpływ na jego późniejsze decyzje o wyborze studiów zawdzięczał takim postaciom jak Marian Szpakowski, Kazimierz Rojowski czy Klem Felchnerowski. W latach sześćdziesiątych studiował we Wrocławiu historię sztuki. Jednak pracę magisterska – pierwszą w Polsce rozprawę poświęconą fotografii – bronił już na Uniwersytecie Warszawskim. W tamtym okresie zajmował się dokumentacją wydarzeń artystycznych oraz reportażem fotograficznym publikując swe zdjęcia m.in. w “ITD” “Polsce”, “Projekcie” i “Fotografii”. W 1970 roku wyjechał za granicę, gdzie pracował jako grafik reklamowy, ale również kontynuował naukę w zakresie filozofii i estetyki na Sorbonie, reżyserii filmowej w INSAS w Brukseli. Brał czynny udział w awangardowych wydarzeniach artystycznych. W 1987 roku powrócił do Polski. W połowie lat 90. osiedlił się w okolicach w Zielonej Góry. Był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej, później na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie kierował Pracownią Metodyki Fotograficznej. Jednocześnie wykładał w słynnej katowickiej filmówce (Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

Wiesław Hudon przez lata ściśle współpracował z naszą instytucję. To właśnie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 1999 roku odbyła się pierwsza, po powrocie z artystycznych wojaży, wystawa prezentująca dorobek twórcy. Do dziś w pamięci uczestników wernisażu pozostaje pokaz jego ówczesnych fascynacji artystycznych – “Fotografii dźwiękowych” czy cykli “Olśnienie pokonceptualne” i “Nowa spontaniczność”.