Archiwum aktualności
Osłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Eckehardtowi Gärtnerowi

30 września o godz. 12.00 przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Eckehardtowi Gärtnerowi – wielkiemu przyjacielowi Zielonej Góry i jej mieszkańców, budowniczemu mostów między Polakami i Niemcami.

30 września 2021 roku zielonogórzanie upamiętnili Eckerhardta Gärtnera – wielkiego przyjaciela naszego miasta i ludzi w nim żyjących. Przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej, nieopodal starego cisu, od dziś można natknąć się na płytę z motywem liścia miłorzębu i krótką notką w języku polskim i niemieckim “EKKI / ECKERHARDT GÄRTNER / PRZYJACIEL LUDZI, SPOŁECZNIK, BUDOWNICZY MOSTÓW MIEDZY POLAKAMI I NIEMCAMI, HONOROWY OBYWATEL ZIELONEJ GÓRY”. Tych kilka słów trafnie oddaje priorytety, jakimi kierował się ten hojny, choć bardzo skromny donator. Czesław Fiedorowicz wymieniając liczne jego zasługi, powiedział też znamienne słowa oddające rozdarcie, jakie towarzyszyło E. Gärtnerowi przez całe życie – Był człowiekiem o dwóch sercach. Jedno z nich biło w Soltau, drugie w Zielonej Górze.

W samo południe przed budynkiem muzeum pojawiło się wiele osób, z którymi Ekki przez lata zadzierzgnął więzy prawdziwej przyjaźni. Przybyli przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, będących beneficjentami jego działalności i ofiarności, z wiceprezydentem Zielonej Góry – Dariuszem Lesickim na czele. Uhonorować Ekkiego przyszli też zwyczajni ludzie, bo być może to właśnie oni najbardziej odczuli, jak bezcenna była jego pomoc w trudnych latach 80. i 90. W uroczystości wzięła też udział Heidi Lühmann (córka) wraz z przedstawicielami miasta Soltau. Przyjechali dosłownie na parę godzin, i dane im było na własne oczy przekonać się, jak ważne miejsce zajmuje Ekki w pamięci zielonogórzan.

Odsłonięcie tablicy nie było jedynym składnikiem dzisiejszej uroczystości. Na leżącym nieopodal skwerze został posadzony miłorząb symbolizujący dwoistą naturę Eckerhardta Gärtnera. Symbolicznego aktu wkopania rośliny dokonali wespół m.in. Heidi Lühmann, Czesław Fiedorowicz, Dariusz Lesicki, Leszek Kania, Marzanna Gniazdowska.

Pomysłodawczynią i osobą spajającą dzisiejsze wydarzenie była Barbara Krzeszewska-Zmyślony, która od wielu lat aktywnie zabiegała o takie właśnie upamiętnienie Ekkiego. Na szczęście jej idea znalazła poparcie Urzędu Miasta, który sfinansował projekt i wykonanie płyty. Autorem tablicy jest artysta-rzeźbiarz Artur Wochniak.

Eckehardt Gärtner urodził się w 1925 roku w ówczesnym Grünbergu. Wysiedlony po wojnie zamieszkał w Soltau. W okresie stanu wojennego w Polsce zainicjował pomoc humanitarną dla Zielonej Góry. W późniejszym okresie wsparcie to było kontynuowane w różnych obszarach. Wartość pomocy szacowana jest dziś w milionach złotych. Miasto odwdzięczyło się hojnemu darczyńcy tytułem Honorowego Obywatela Zielonej Góry, który został mu nadany w 1993 roku.
Za swoje zasługi otrzymał również: Medal za Zasługi dla Województwa Lubuskiego (1990); Honorowe Obywatelstwo Zielonej Góry (1993); Federalny Krzyż Zasługi Niemiec od Prezydenta Niemiec „za nawiązanie przyjacielskich polsko-niemieckich stosunków (1993); Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi od Prezydenta RP (2001); „Złote Serduszko” od Hospicjum im. Sue Ryder w Zielonej Górze; Medal Wdzięczności „za solidarność z Solidarnością w trudnych czasach” od Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2014).