Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Pożegnanie Wacława z Marią – Józefa Simmlera

20 kwietnia 2022 roku o godz. 17.00 w Sali Witrażowej MZL  będzie miało miejsce kolejne wydarzenie z okazji obchodów 100-lecia Muzeum w Zielonej Górze: w ramach cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa” zaprezentowane zostanie dzieło Józefa Simmlera „Pożegnanie Wacława z Marią” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pokazowi towarzyszyć prelekcja dr. Arkadiusza Krawczyka dotycząca obrazu i jego znakomitego twórcy.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało kolejną odsłonę cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa”. Celem akcji jest umożliwienie zielonogórzanom zapoznanie się ze znaczącymi obrazami najwybitniejszych polskich artystów, a swoistym kluczem doboru autorów jest brak ich prac w zbiorach MZL. W czasie każdego pokazu tylko przez parę godzin można obejrzeć obraz wybitnego polskiego twórcy, wypożyczony na tę okazję z wybranego polskiego muzeum. Pokazowi towarzyszyć będzie wykład poświęcony autorowi i jego twórczości ze szczególnym uwzględnieniem prezentowanego dzieła.

Prezentacja dzieła odbędzie się w środę, 20 kwietnia br. o godz. 17.00, a poprzedzi ją wykład poświęcony obrazowi i jego twórcy. Prelekcję pt. “Pożegnanie Wacława z Marią” Józefa Simmlera w perspektywie korespondencji sztuk” poprowadzi dr Arkadiusz Krawczyk, kustosz Galerii Sztuki Polskiej XVI – XVIII wieku z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Józef Simmler urodził się 14 marca 1823 roku w Warszawie, zmarł tamże 1 marca 1868 r. Malarz oraz współzałożyciel Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzył głównie obrazy historyczne, religijne oraz portrety.

Simmler pochodził z zamożnej, mieszczańskiej rodziny. W 1841 roku wyjechał na studia do Drezna. Już po pierwszym roku za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki otrzymał srebrny medal. Następnie przeniósł się do Monachium. W roku 1845 wrócił do polskiej stolicy, gdzie kontynuował edukację artystyczną. Kolejnym miejscem jego kształcenia stał się Paryż. Pobierał tam nauki u Paula Delaroche’a, który znacząco wpłynął na ukształtowanie jego stylu artystycznego. Prawdopodobnie to dzięki niemu polski artysta zainteresował się malarstwem historycznym. Wpływ Delaroche’a jest widoczny m.in. w najbardziej znanym obrazie Simmlera Śmierć Barbary Radziwiłłówny z 1860 roku. To właśnie dzięki temu dziełu malarz został okrzyknięty „romantykiem-historykiem”. Twórczość Simmlera szybko znalazła wielu miłośników. Artysta cieszył się uznaniem, a szczególną popularność przyniosły mu portrety. Ceniono jego perfekcję i dbałość o szczegóły.

Arkadiusz Krawczyk, doktor nauk humanistycznych. Absolwent pięcioletnich studiów filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku akademickim 2016/2017 uzyskał m. in. stypendium im. Anny Stadnickiej przyznawane przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego. Autor książki Portret sztukmistrza. Teofil Lenartowicz wobec kultury renesansu (Poznań 2021). Współredaktor dwóch książek – Narodziny nowoczesności. Studia o polskiej rzeźbie dwudziestolecia międzywojennego, Wolsztyn 2016 (współredakcja Katarzyna Janicka) oraz Odbicia – Oddźwięki – Odcienie. Wiek XIX wobec sztuk, Poznań 2020 (współredakcja Alina Borkowska-Rychlewska, Radosław Okulicz-Kozaryn, Karolina Karpińska).

Współorganizator wydarzenia

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!

Więcej informacji:

Leszek Kania – kurator cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa”, tel. 68 327 23 45