Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Premiera książki – One szły do maja. Historia najdłuższego Marszu Śmierci…

28 października 2022 r. o 17.00 zapraszamy na wieczór z kulturą żydowską, w trakcie którego odbędzie się prelekcja poświęcona filii żeńskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, znajdującego się na terenie Grünbergu oraz jego ewakuacji w styczniu 1945 roku.

Przyczynkiem  do spotkania jest niedawno wydana książka autorstwa A. M. Łobodzińskiej pt. „One szły do maja. Historia najdłuższego Marszu Śmierci II wojny światowej”, która została wydrukowana wraz z tłumaczeniami w j. angielskim i niemieckim. Po wykładzie autorki zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym.

Przypomnijmy – w czasie II wojny światowej, od lutego 1942 r. na terenie zakładu Deutsche Wollenwaren Manufaktur (późniejsza Polska Wełna) zorganizowano obóz pracy dla kobiet narodowości żydowskiej z okolic Sosnowca i Chrzanowa, choć w samym zakładzie pracowały także kobiety innych narodowości. Więźniarki, których w październiku 1942 r. było ponad 400 zostały zakwaterowane w przystosowanym do przetrzymywania więźniów w budynku przy ulicy Wrocławskiej 33. W 1944 r. więźniarek było już około 1000. Pracowały na 12-godzinnych zmianach przy obsłudze maszyn włókienniczych. W kwietniu 1944 r. nadzór nad obozem DWM przejął zarząd obozu koncentracyjnego KZ Groß-Rosen. Warunki dla więźniarek zaczęły się pogarszać, szerzyły się choroby, a kobiety musiały pracować po 14 godzin dziennie na dwie zmiany. W styczniu 1945 r. wraz z przybyłymi do obozu 28 stycznia węgierskimi Żydówkami wyruszyły dzień później w jeden z najdłuższych i najtragiczniejszych marszów śmierci II wojny światowej.

O książce

(ze wstępu) Publikacja jest próbą uporządkowania informacji dotyczących żeńskiego obozu pracy przymusowej, przekształconego w 1944 roku w filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, FAL Grünberg I (Frauen-Arbeitslager Zielona Góra), a także opisania jego ewakuacji podczas najdłuższego w historii II wojny światowej Marszu Śmierci.

Książkę starałam się napisać przede wszystkim z szacunkiem i nieskrywanym podziwem dla jej bohaterek oraz ich heroicznego wysiłku. Z najwyższą starannością zapisywałam każde nazwisko, fragment opowieści, szczegół. Chciałabym, by pamięć o tym, co przeszły więźniarki, była kultywowana, by nie przyćmiły jej historie z większych obozów, o których świadomość w przestrzeni publicznej jest powszechna.

Dwie ewakuacje z Grünbergu przerodziły się w marsze poniżenia, cierpienia, głodu i morderstw. Kolejno: ponad 500 i 800 przebytych kilometrów. Pieszo, w śniegu, najczęściej bez butów. Około 2.600 więźniarek, z których przeżyło nie więcej niż 300. Ponad 100 dni piekła. To jedna z najciemniejszych kart z dziejów miasta, z którego pochodzę. I nadal zbyt rzadko czytana.

O autorce

Aleksandra Mrówka Łobodzińska – rodowita zielonogórzanka, która zdążyła się z miastem pokłócić, przeprosić i powrócić na stałe. Prezes Stowarzyszenia Forum Art, filmowiec i nauczycielka, współautorka publikacji o zielonogórskich środowiskach twórczych. Jest przekonana o tym, że historie regionu nie mają końca i nie da rady ich wszystkich opisać, ale to wcale nie znaczy, że nie będzie próbować.

Współorganizator wydarzenia – Lubuska Fundacja Judaica