Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Projekt dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu

W roku 2021 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej realizowało projekt pn. „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów – dotknij, poznaj, posłuchaj”.

Zadanie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
Dzięki rozbudowie MZL, dostosowano cały obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Naturalnym, kolejnym etapem prowadzącym do zaspokajania potrzeb osób z innymi dysfunkcjami było przygotowanie projektu pozwalającego na prowadzenie spotkań i zajęć w zakresie edukacji. W roku ubiegłym w ramach Programu Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pn. Kultura Dostępna nasza instytucja złożyła wniosek o dofinansowanie zadania „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj”, który został pozytywnie rozpatrzony przez komisję oceniającą.

DZIAŁANIE PIERWSZE
Wykonanie tyflografik dla 11 najbardziej reprezentatywnych dzieł z muzealnych kolekcji. Tyflografiki są wypukłymi obrazami, które pozwalają osobom niewidomym na poznanie, przy pomocy zmysłu dotyku. Pomoce te stanowią cenną pomoc dydaktyczną, dla odbiorców w różnym wieku.

DZIAŁANIE DRUGIE
Przygotowanie 5 audiodeskrypcji (opis treści widocznych na ekranie, płótnie itd. przekazywany drogą słuchową) na podstawie przygotowanych przez Muzeum specjalistycznych opracowań merytorycznych i dydaktycznych, odnoszących się do wybranych dzieł sztuki.
Andrzej Pronaszko Kobieta z dzieckiem, Henryk Stażewski Kompozycja barwna 20-1969, Czesław Wasilewski Martwa natura z winogronami, Ignacy Bieniek Panorama Zielonej Góry, Jerzy Tchórzewski Struktura

DZIAŁANIE TRZECIE
Zrealizowanie 11 krótkich prezentacji filmowych dla wytypowanych eksponatów. Materiały te zostały opublikowane na muzealnym kanale YOU TUBE, a za jego pośrednictwem na stronie internetowej MZL. Filmy zawierają ścieżkę audio oraz napisy dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Prezentacje udostępnione online są propozycją dla osób, które nie mogą dotrzeć do Muzeum, ale również dla wszystkich tych, którzy np. ze względu na przedłużający się lockdown w 2021 roku nie mogli bezpośrednio obejrzeć zbiorów MZL.

Olga Boznańska „Dziewczynka ze słonecznikami”, Ryszard Woźniak „Cielę”, Tadeusz Kuntze „Fortuna”, gobelin „Winobranie”, Andrzej Pronaszko „Kobieta z dzieckiem”, Henryk Stażewski „kompozycja barwna 20-1969”, Czesław Wasilewski „Martwa natura z winogronami”, Marek Oberländer „Napiętnowani”, Andrzej Strumiłło „Nasza Ziemia”, Ignacy Bieniek “Panorama Zielonej Góry, Jerzy Tchórzewski „Struktura”

DZIAŁANIE CZWARTE
Pilotażowe zajęcia edukacyjne, w ramach których wykorzystywane są wykonane wcześniej pomoce dydaktyczne – tyflografiki, audiodeskrypcje oraz prezentacje filmowe. Obejmują one 6 bezpłatnych spotkań w siedzibie Muzeum, skierowanych do osób niepełnosprawnych wzrokowo w różnym wieku, w okresie od października do grudnia 2021 r.
Przykładowe tematy lekcji: Od pejzażu do abstrakcji – tajemnice obrazów z muzealnych kolekcji (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy), Motywy winiarskie w sztuce (osoby dorosłe i seniorzy) czy Figury, linie i materieszlakiem malarstwa współczesnego (młodzież, dorośli), Kadry historii – oblicza polskiej sztuki lat 50. XX w. (dorośli), Oblicza portretu (dzieci i dorośli).

—————————————–

Projekt „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego i realizowany w ramach programu Kultura Dostępna we współpracy partnerskiej z organizacją pożytku publicznego – Fundacją Szansa dla Niewidomych.

Realizację zadania w pełnym zakresie umożliwiło wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Źródła finansowania:

  • Całkowita wartość projektu – 44.492,50 zł
  • Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 33.000 zł
  • Województwo Lubuskie – 20.100 zł, w tym 11.492 zł, wkład własny do projektu

Zadanie ma na celu niwelowanie barier w dostępie do wiedzy o dziedzictwie kulturowym o znaczeniu narodowym osobom ze szczególnymi potrzebami spowodowanymi niepełnosprawnością.