Archiwum aktualności
Ryszard Peryt nie żyje

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ryszarda Peryta  – wybitnego polskiego reżysera, aktora, twórcy inscenizacji oper barokowych, klasycznych i XIX-wiecznych oraz polskich prawykonań oper XX wieku.

W listopadzie 2012 roku odwiedził naszą instytucję i przed publicznością zaprezentował „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Ten wieczór do dziś pozostał w naszej pamięci jako czas prawdziwie  poetyckiej medytacji.

Ryszard Peryt urodził się  9 marca 1947 roku w Zielonej Górze. W 1970r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).

Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Na scenie operowej debiutował w1977 roku, przygotowując – na inaugurację działalności Teatru Muzycznego w Słupsku – pierwsze w swoim  dorobku inscenizacje oper Mozarta – „Dyrektora teatru” oraz „Bastie na i Bastienne”. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.

Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004, za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.

W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 2017 r. związany był z Polską Operą Królewską, z którą wystąpił w roku ubiegłym w Zielonej Górze.

Artysta nigdy nie zapominał o rodzinnym mieście, które przyznało mu tytuł Honorowego Obywatela Zielonej Góry w 2014 r. Był również  laureatem Nagrody Kulturalnej Miasta za rok 2018.