Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Ryszard Peryt nie żyje

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ryszarda Peryta  – wybitnego polskiego reżysera, aktora, twórcy inscenizacji oper barokowych, klasycznych i XIX-wiecznych oraz polskich prawykonań oper XX wieku.

W listopadzie 2012 roku odwiedził naszą instytucję i przed publicznością zaprezentował „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Ten wieczór do dziś pozostał w naszej pamięci jako czas prawdziwie  poetyckiej medytacji.

Ryszard Peryt urodził się  9 marca 1947 roku w Zielonej Górze. W 1970r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).

Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Na scenie operowej debiutował w1977 roku, przygotowując – na inaugurację działalności Teatru Muzycznego w Słupsku – pierwsze w swoim  dorobku inscenizacje oper Mozarta – „Dyrektora teatru” oraz „Bastie na i Bastienne”. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.

Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004, za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.

W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 2017 r. związany był z Polską Operą Królewską, z którą wystąpił w roku ubiegłym w Zielonej Górze.

Artysta nigdy nie zapominał o rodzinnym mieście, które przyznało mu tytuł Honorowego Obywatela Zielonej Góry w 2014 r. Był również  laureatem Nagrody Kulturalnej Miasta za rok 2018.