„Semper Fidelis” dla Tadeusza Marcinkowskiego
Tadeusz Marcinkowski, zmarły w 2016 roku, zielonogórski kolekcjoner wołyńskich pamiątek, na wniosek Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, otrzymał pośmiertnie honorową Nagrodę „Semper Fidelis”. 2 grudnia 2024, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody. „Semper Fidelis” przyznawana jest od 2019 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. To honorowe wyróżnienie dla osób lub organizacji, które pielęgnują pamięć o historii Kresów Wschodnich, przyczyniając się do zachowania i propagowania polskiego dziedzictwa na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej.
Tadeusz Marcinkowski wiele lat współpracował z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wyrazem zaufania było przekazanie, przez rodzinę, Muzeum części zbiorów Tadeusza Marcinkowskiego liczącej blisko 1200 kart pocztowych oraz fotografii tzw. „Kolekcji wołyńskiej” Tadeusza Marcinkowskiego.
Tadeusz Marcinkowski urodził się w Łucku na Wołyniu, w 1932 roku. Jego ojciec, Jan Marcinkowski, pracownik łuckiego Sądu Okręgowego i Komendant Powiatowy Związku Strzeleckiego został aresztowany przez NKWD w grudniu 1939 r. i zamordowany wiosną 1940 r. w Kijowie jako jedna z ofiar zbrodni katyńskiej. W maju 1941 r. matkę Tadeusza, Olimpię Marcinkowską, wraz synem i córką deportowano na Sybir (Okoniesznikowo). Po 3,5 roku zesłania, rodzina w grudniu 1944 r. wróciła do Łucka. W sierpniu 1945 r. Marcinkowscy wyjechali na Ziemie Zachodnie, najpierw do Gwiazdowca (obecnie Torzym), by jesienią osiąść w Zielonej Górze.
Już w młodości Tadeusz Marcinkowski był społecznikiem i animatorem kultury, m.in. współtwórcą i organizatorem Lubuskiego Klubu Jazzowego oraz Lubuskiego Klubu Filmowego. Z czasem jego głównym życiowym celem stało się dokumentowanie historii rodzinnego Wołynia i zachowanie pamięci o nim. Działał aktywnie w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Lubuskiej Rodzinie Katyńskiej, Związku Sybiraków i w Stowarzyszeniu Pionierów Zielonej Góry. Efektem trwającej ponad 50 lat działalności jest licząca kilkadziesiąt tysięcy obiektów kolekcja: niezwykle wszechstronny zbiór unikatowych dokumentów, map, książek, czasopism, kart pocztowych, fotografii, druków ulotnych, etc.