Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aktualności
„Semper Fidelis” dla Tadeusza Marcinkowskiego

„Semper Fidelis” dla Tadeusza Marcinkowskiego

Tadeusz Marcinkowski, zmarły w 2016 roku, zielonogórski kolekcjoner wołyńskich pamiątek, na wniosek Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, otrzymał pośmiertnie honorową Nagrodę „Semper Fidelis”. 2 grudnia 2024, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody. „Semper Fidelis” przyznawana jest od 2019 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. To honorowe wyróżnienie dla osób lub organizacji, które pielęgnują pamięć o historii Kresów Wschodnich, przyczyniając się do zachowania i propagowania polskiego dziedzictwa na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej.

Tadeusz Marcinkowski wiele lat współpracował z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wyrazem zaufania było przekazanie, przez rodzinę, Muzeum części zbiorów Tadeusza Marcinkowskiego liczącej blisko 1200 kart pocztowych oraz fotografii tzw. „Kolekcji wołyńskiej” Tadeusza Marcinkowskiego.

Tadeusz Marcinkowski urodził się w Łucku na Wołyniu, w 1932 roku. Jego ojciec, Jan Marcinkowski, pracownik łuckiego Sądu Okręgowego i Komendant Powiatowy Związku Strzeleckiego został aresztowany przez NKWD w grudniu 1939 r. i zamordowany wiosną 1940 r. w Kijowie jako jedna z ofiar zbrodni katyńskiej. W maju 1941 r. matkę Tadeusza, Olimpię Marcinkowską, wraz synem i córką deportowano na Sybir (Okoniesznikowo). Po 3,5 roku zesłania, rodzina w grudniu 1944 r. wróciła do Łucka. W sierpniu 1945 r. Marcinkowscy wyjechali na Ziemie Zachodnie, najpierw do Gwiazdowca (obecnie Torzym), by jesienią osiąść w Zielonej Górze.

Już w młodości Tadeusz Marcinkowski był społecznikiem i animatorem kultury, m.in. współtwórcą i organizatorem Lubuskiego Klubu Jazzowego oraz Lubuskiego Klubu Filmowego. Z czasem jego głównym życiowym celem stało się dokumentowanie historii rodzinnego Wołynia i zachowanie pamięci o nim. Działał aktywnie w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Lubuskiej Rodzinie Katyńskiej, Związku Sybiraków i w Stowarzyszeniu Pionierów Zielonej Góry. Efektem trwającej ponad 50 lat działalności jest licząca kilkadziesiąt tysięcy obiektów kolekcja: niezwykle wszechstronny zbiór unikatowych dokumentów, map, książek, czasopism, kart pocztowych, fotografii, druków ulotnych, etc.