Archiwum aktualności
Świat Orientu – Indie

INDYJSKA NOC W MUZEUM*
14 maja 2022 (sobota), w godz. 17.00 – 23.00

Świat Orientu – Indie. Wystawa ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Tegoroczna piętnasta już Noc w Muzeum poświęcona jest Indiom, państwu o bogatych i wielokulturowych tradycjach. Ten drugi pod względem liczby ludności kraj świata jest równocześnie największą współczesną demokracją. Indie kojarzą się głównie z wielowiekową kulturą, ikoniczną świątynią Tadż Mahal, ale także urzekającymi barwami strojów, świętymi krowami, smakami aromatycznej kuchni czy filmami z Bollywood.

To kraj wielu religii: hinduizmu, chrześcijaństwa, islamu czy buddyzmu, rządzących się swoimi prawami określającymi zachowania i zasady. Najpopularniejszą hinduistyczną trójcę zwaną trimurti tworzą: Brahma, Wisznu i Sziwa. Przedstawienia bóstw są ważną częścią indyjskiej sztuki, potwierdzają to między innymi figury eksponowane na wystawie. Dwie z rzeźb pochodzą ze zbiorów zielonogórskiego Muzeum, jest to sześcioramienna Mahakala oraz tybetańskie bóstwo buddyjskie Wadźradhara. Kultowy charakter ma okazałe malowidło na jedwabiu ukazujące sceny ze staroindyjskich eposów, m.in. z życia Kryszny.

Związki z religią ma również indyjski taniec oraz muzyka. Prezentowana efektowna maska przeznaczona do „Tańca Czerwonego Tygrysa”, to element buddyzmu tybetańskiego, służący do wypędzania starego roku i demonów zsyłających nieszczęścia.

Szczególnego kolorytu Indiom nadają stroje. Sari to ubiór kobiecy znany od blisko pięć tysięcy lat. Ten kilkumetrowy pas materiału może być zakładany na wiele sposobów. Na wystawie oprócz sari prezentujemy także przykłady garderoby z różnych części kraju.

Hinduska biżuteria to nie tylko ozdoby mające podkreślić urodę i uwodzić, ale również stymulować organizm i chronić przed złymi duchami. Wyróżnia ją misterne wykonanie, wzornictwo i bogactwo form wynikające ze stylistyk charakterystycznych dla rozmaitych regionów kraju. Biżuteria powstaje nie tylko ze złota czy srebra, do jej wyrobu wykorzystuje się także łatwo dostępne produkty jak drewno, mosiądz i kamienie. Na ekspozycji pokazujemy między innymi bransolety, kolczyki, pierścienie na ręce i nogi oraz inne ozdoby ciała.

Szczególną grupę obiektów tworzą naczynia wykonane z różnych materiałów i przy wykorzystaniu wielu technik. Obok tych ceramicznych, najpopularniejsze i charakterystyczne dla Indii są wyroby z mosiądzu. Zazwyczaj powstające w formie odlewu, ich powierzchnię zdobi dekoracja rytowana o motywach geometrycznych lub roślinnych, często wypełniana wielobarwną „hinduską laką”.

Odrębny zespół zabytków tworzy różnego rodzaju broń, między innymi indyjski puginał – katar służący do samoobrony, czy głownia halabardy. Ostrze efektownego czekanu zdobią grawerowane motywy wici roślinnej oraz słoni. Natomiast nóż kirpan z pasem, to jeden z pięciu atrybutów wyznawcy religii Sikhów. Z kolei do dwóch zoomorficznych symboli Indii nawiązuje pokazany na wystawie bodziec na słonia oraz para wachlarzy wykonana z pawich piór.

Wystawę z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie tworzy szereg bardzo różnych obiektów zarówno o charakterze kultowym, jak i typowo użytkowym, pokazujących bogactwo i zróżnicowanie kulturowe Indii – kraju o wielu obliczach, dla nas Europejczyków egzotycznego i fascynującego, wartego bliższego poznania. [Longin Dzieżyc]

Termin wystawy
14.05-21.08.2022

Kurator wystawy
dr Longin Dzieżyc

Współorganizator wystawy

Urzędy, firmy i instytucje, które przyczyniły się realizacji Indyjskiej Nocy w Muzeum:


WSTĘP WOLNY!
**Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.